Zdjęcie przedstawia tańczące kobiety w tradycyjnych strojach.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 08.07.2022     Aktualizacja: 11.07.2022

Dzień Rwandy na Politechnice Śląskiej

Konferencją na temat współpracy edukacyjnej i gospodarczej Republiki Rwandy i Politechniki Śląskiej – rozpoczął się w piątek 8 lipca Dzień Rwandy. Wśród uczestników byli m.in. studenci naszej Uczelni pochodzący z Rwandy oraz goście zaproszeni przez ambasadę.

Jednym z punktów wydarzenia było podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Śląską a rwandyjską uczelnią INES-Ruhengeri.

Nie zabrakło też tych mniej formalnych wydarzeń - pokazu tradycyjnych tańców oraz rozgrywek sportowych.

Zdjęcie przedstawia tańczących mężczyzn w tradycyjnych strojach.
Zdjęcie przedstawia tańczące kobiety.

Rwanda niedawno otworzyła swoją Ambasadę w Polsce, co stanowi kamień milowy w stosunkach Rwanda-Polska.

Jak podkreślił ambasador Rwandy prof. Anastase Shayaka, Dzień Rwandy jest okazją do promocji jego kraju, a także okazją do dyskusji na temat współpracy edukacyjnej i gospodarczej. – Śląsk to jeden z najbardziej dynamicznych regionów Polski. Katowice stały się globalnym centrum międzynarodowych konferencji i spotkań, natomiast Politechnika Śląska jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce i UE. Uczelnia i Ambasada Rwandy w Warszawie mają wspólne aspiracje budowania partnerstwa w celu pobudzenia efektywnej współpracy pomiędzy polskimi i rwandyjskimi uczelniami wyższymi oraz w sektorze prywatnym – powiedział ambasador prof. Anastase Shayaka.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę.

Całodniowe wydarzenie rozpoczęła konferencja na temat współpracy edukacyjnej i gospodarczej Republiki Rwandy i Politechniki Śląskiej. Prelegentami byli: JMR Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, JE Ambasador Republiki Rwandy w Polsce prof. Anastase Shayaka, prezes i założyciel LUMA Holdings dr hab. Radosław Miśkiewicz, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego; prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że studia na naszej Uczelni podejmuje coraz więcej kandydatów z innych krajów m.in. z Afryki. – Politechnika Śląska 6 lat temu postawiła na umiędzynarodowienie i przygotowanie oferty dydaktycznej w języku angielskim. Przygotowaliśmy wtedy kilkanaście kierunków studiów, odpowiadających najważniejszym obszarom działalności inżynierskiej. Przez te 6 lat udało nam się zbudować markę, rozpoznawalność i zdobyć liczne grono studentów zagranicznych. Szeroka oferta dydaktyczna Politechniki Śląskiej w języku angielskim jest unikatowa w skali naszego kraju, a nawet w skali uczelni europejskich – powiedział prof. Mężyk.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę.

Jednym z punktów Dnia Rwandy było podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Śląską a rwandyjską uczelnią INES-Ruhengeri. Podpisali je: JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz wicerektor INES-Ruhengeri Rev. Fr. Dr Fabien Hagenimana. 

Zdjęcie przedstawia dwóch panów, którzy siedzą pryz stole i podpisują dokumenty.

- To umowa pomiędzy Politechniką Śląską i młodą, ale bardzo prężnie działającą uczelnią w obszarze nauk technicznych w Rwandzie. Umowa dotyczy wspólnego kształcenia i podejmowania wspólnych działań na różnych poziomach kształcenia – zarówno studiach pierwszego, drugiego stopnia, ale także w zakresie kształcenia doktorów. To również wymiana kadry, wymiana studentów, realizacja wspólnych prac badawczych, a zatem pełny zakres współpracy akademickiej – wskazał rektor prof. Mężyk.

Rektor dodał, że to pierwsza taka umowa Politechniki Śląskiej z uczelnią z krajów afrykańskich. – Liczymy, że Rwanda będzie takim zalążkiem dalszej owocnej współpracy z innymi krajami – wskazał.

Ambasador Rwandy w Polsce podkreślił, że Rwanda stawia na naukę i technologię jako bazę do rozwoju ekonomicznego. – Skoro chcemy się rozwijać, to zależy nam, by wykształcić jak najlepszych studentów na najlepszych uniwersytetach np. na Politechnice Śląskiej – powiedział ambasador.

W ocenie ambasadora, który sam studiował w Polsce, studenci z Rwandy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju. – Sami mówią, że lubią tutaj być – podkreślił prof. Anastase Shayaka.

Podczas konferencji prezes KSSE dr Janusz Michałek zapowiedział zasponsorowanie stypendium dla dwóch studentów z Rwandy, którym zostaną pokryte koszty życia w Polsce i studiowania na Politechnice Śląskiej.

W programie całodniowego wydarzenia znalazły się także:

  • symboliczne sadzenie drzew na terenie kampusu
  • międzynarodowe rozgrywki sportowe (oba spotkania wygrane przez naszych studentów)
  • pokazy tradycyjnych rwandyjskich i polskich tańców ludowych.
Zdjęcie przedstawia cztery osoby, pomiędzy nimi świeżo posadzone drzewko.
Zdjęcie przedstawia dwóch piłkarzy na boisku w trakcie meczu.
Zdjęcie przedstawia zawodników po meczu.
Zdjęcie przedstawia kibiców podczas meczu.
Zdjęcie przedstawia zawodników po meczu.
Na zdjęciu są tancerze w tradycyjnych strojach.
Na zdjęciu sa tancerze w tradycyjnych strojach.
Zdjęcie przedstawia kolorowe małe przedmioty w misce.

Galeria zdjęć pod linkiem: Politechnika Śląska | Dzień Rwandy (polsl.pl)

Poniżej załączamy film o studentach rwandyjskich studiujących na Politechnice Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie