Dąbrowiacy jubileusz
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 20.05.2024

„Dąbrowiacy” świętowali 50. urodziny 

Feeria barw, żywioł i niesamowita atmosfera zarówno na scenie jak i na widowni – „Dąbrowiacy” uczcili swój 50. jubileusz wspaniałym koncertem galowym. Publiczność entuzjastycznym przyjęciem doceniła wykonanie najpiękniejszych ludowych tańców i pieśni z różnych regionów Polski. 

Koncert rozpoczął się od podziękowań za półwiecze prezentowania kultury i tradycji narodowej na wysokim poziomie artystycznym. – To naprawdę ogromna przyjemność móc z państwem wspominać te 50 lat, które minęło, pewno dla niektórych jak jeden dzień – mówił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej gratulując „Dąbrowiakom” osiągnięć. – To wy współtworzycie tradycję i historię Politechniki Śląskiej, staliście się naszym symbolem, trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość czy wydarzenie bez „Dąbrowiaków”, jesteście po prostu najlepszymi ambasadorami naszej Uczelni – dodał rektor, któremu z kolei zespół dziękował za wsparcie podczas dwóch kadencji. 

– Cieszę się, że mogę wziąć udział w tak znakomitej uroczystości i zapewniam, że w kolejnych latach będziecie państwo nadal wspierani, będziecie dumą Politechniki Śląskiej, ale też będziemy prosić państwa o pomoc, jak to było dotychczas – dodał prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju, rektor elekt Politechniki Śląskiej. 

Dąbrowiacy jubileusz

Akademicki Zespół Tańca Politechniki ŚląskiejDąbrowiacy zadebiutował w 1974 roku podczas juwenaliów, w filii Uczelni w Dąbrowie Górniczej. Po zaledwie kilku miesiącach prób 50 osobowa grupa wystąpiła na scenie prezentując pieśni i tańce z regionu Zagłębia i Śląska. Warunki zajęć były skromne, stroje pożyczone od innych zespołów lub szyte nocami przez mamy artystów. Zespół powiększał się, dzięki pracy i pasji do sztuki ludowej choreografa Pawła Bartscha. W ciągu kilku lat liczył już ponad 100 osób, wzbogacił się o kolejne stroje i prezentował repertuar także z innych regionów Polski. Koncert galowy Dąbrowiacy” rozpoczęli suitą tańców rzeszowskich, zaprezentowali także żywiołowy repertuar pieśni i tańców z okolic Lublina, a grupa starszych oldboyów dała popis swoich umiejętności i kondycji wykonując suitę kujawską

slider_9

Nieco młodsi artyści, w wielobarwnych strojach z gęsto tkanej wełny, zaprezentowali wymagający kondycyjnie i wokalnie układ choreograficzny złożony z tańców i pieśni opoczyńskich. Nie zabrakło występu grupy wokalnej Zora, która wyrosła ze stworzonej przy „Dąbrowiakach” sekcji młodzieżowej, stworzona przez córki zespołowych małżeństw. Artystki zachwyciły wykonaniem wielogłosowych pieśni a cappella. Z okazji świętowania Abrahama zespołu – jak na Śląsku określa się 50. urodziny – nie mogło zabraknąć suity śląskiej, którą wykonali wspólnie grupa studencka i starsi oldboye. 

Jubileusz „Dąbrowiaków” był także okazją do podziękowań osobom szczególnie zasłużonym dla zespołu. Wyróżnienia otrzymali: Rafał Dudek, muzyk instrumentalista, trębacz, pedagog; Andrzej Zaczkowski, od 40 lat kierownik ludowej kapeli grający na akordeonie, który podczas koncertu odkrył także swój talent wokalny oraz Leszek Chołuj, wieloletni kierownik zespołu od 1980 roku, który wyraził dumę, że obecnie zespół jest w tak znakomitej formie. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie