6
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 07.05.2024     Aktualizacja: 08.05.2024

Białe kruki literatury technicznej na wystawie w Bibliotece Politechniki Śląskiej 

Najcenniejsze i najstarsze egzemplarze książek naukowych, jedyne egzemplarze unikatowych skryptów przekazywane z rąk do rąk, pierwsze programy nauczania – zostały dziś zaprezentowane na wystawie “Nasze początki” w Bibliotece Politechniki Śląskiej. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć cenne zbiory, wystawa będzie czynna do jutra, tj. 8 maja. Wydarzenie zorganizowano w ramach Tygodnia Książki, jednego z 50 Tygodni w Mieście Nauki. 

Biblioteka Politechniki Śląskiej pokazała swoje najcenniejsze skarby. Wśród zaprezentowanych na wystawie egzemplarzy znajdują się między innymi oryginały dokumentów założycielskich Uczelni, czy programy nauczania Politechniki Lwowskiej, na których opierali się profesorowie lwowscy organizując pierwsze wydziały Politechniki Śląskiej w 1945 roku. Na wystawie można także obejrzeć książki przywiezione przez kadrę profesorską ze Lwowa.  

– Biblioteka Politechniki Śląskiej, jest jedną z pierwszych bibliotek założonych po II wojnie światowej, podobnie jak biblioteki Politechniki Wrocławskiej, Łódzkiej i Gdańskiej. Biblioteki powstawały w trudnych warunkach, bez pomieszczeń, bez księgozbioru, bez pracowników, ale udało się różnymi metodami zgromadzić zbiory. Te najcenniejsze, najstarsze książki, niektóre tylko w jednym egzemplarzu można zobaczyć na wystawie – powiedziała dr hab. Renata Frączek, dyrektor Biblioteki Politechniki Śląskiej, zapraszając do zwiedzenia wystawy. – Oczywiście można te zbiory przeglądać w wersji cyfrowej, ale zobaczenie ich w oryginale robi wrażenie – dodała.  

1

Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja najcenniejszych książek technicznych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Politechniki Śląskiej.  

– Obserwujemy pewien odwrót od książki papierowej, pożyczanej, dziś studenci w nieco inny sposób korzystają z bibliotek – powiedział prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej. – Dlatego plan remontu biblioteki był w ten sposób przemyślany, żeby stworzyć tu studentom wygodne warunki do pracy i mam nadzieję, przekonać, by ten odwrót od książki papierowej nie był ostateczny.  

11

Biblioteka Politechniki Śląskiej przeszła gruntowny remont i przygotowuje się do otwarcia, tymczasem jeszcze tylko jutro, 8 maja, od 10:00 do 14:00 można zobaczyć wystawę o początkach jednostki, a jednocześnie całej Uczelni. Wystawa znajduje się na II piętrze w budynku przy ul. Kaszubskiej 23. Przy okazji można zobaczyć nowe wnętrze Biblioteki, które czeka ostatni etap wykończenia.  

Dyrekcja jednostki zachęca do wypełnienia anonimowej ankiety, by poznać oczekiwania i potrzeby całej społeczności akademickiej.  

Wydarzenie sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności. 

Wydarzenie jest dofinansowane także ze środków Województwa Śląskiego - Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie