A A+ A++

STYCZEŃ 2021

  • 26 stycznia w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej. List sygnowali: JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Wicemarszałek Wojciech Kałuża, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Mieczysław Kieca oraz Dyrektor Biura Związku Adam Wawoczny. W uroczystości wzięli udział Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej dr Zygmunt Łukaszczyk oraz prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys. Centrum Projektowe Fraunhofera będzie działać pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości (ang. Advanced Intelligent Technologies for a Green Future).

     Projektowane centrum ma na celu m.in.:

    • wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego,
    • w dziedzinie transformacji przemysłowej regionu w kierunku zielonej gospodarki,
    • podjęcie współpracy międzyregionalnej Województwa Śląskiego z krajem związkowym Saksonią (Republika Federalna Niemiec).

W Centrum będą zaangażowane takie organizacje, jak: Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych (niem. Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.) w Monachium oraz Instytut Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania (niem. Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU) w Chemnitz.

Zakres badań nowo powstającego Centrum Projektowego odpowiada poszczególnym Priorytetowych Obszarom Badawczym realizowanym przez Politechnikę Śląską.

Priorytetowy charakter mają mieć następujące obszary badawcze:

    • transformacja energetyczna,
    • nowe paliwa alternatywne,
    • technologie wodorowe,
    • zaawansowana technologia dla zmian strukturalnych,
    • zarządzanie energią,
    • energia odnawialna,
    • sztuczna inteligencja,
    • inteligentny region,
    • innowacyjne przedsiębiorstwa 4.0,
    • medycyna cyfrowa.

Ostateczne określenie obszarów badawczych centrum nastąpi w toku prac zmierzających do utworzenia jednostki. Zasady sfinansowania powstania Centrum Projektowego oraz kwestie związane z dalszym jego funkcjonowaniem zostaną doprecyzowane na późniejszym etapie, w trakcie procesu negocjowania warunków utworzenia Centrum. Zostaną opisane w umowie zawartej pomiędzy Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, a Politechniką Śląską.

  • 27 stycznia 2021 r. odbyło się spotkanie władz Uczelni z laureatkami konkursu „O nauce po ludzku – miniatura ALO”. Spośród prac zgłoszonych przez uczniów ALO w Rybniku zwyciężył artykuł Anny Nowak z klasy 3b „Mikrobiom jelitowy a zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka”. Nagrodą jest możliwość publikacji wszystkich tekstów nie tylko na stronach internetowych ALO w Gliwicach i Rybniku, ale również w pierwszym numerze planowanego czasopisma O NAUCE PO LUDZKU.

MARZEC 2021

  • W dniach 9 i 12 marca w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku odbyła się rekrutacja kandydatów na studia MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION (MBA) o profilu Usługi Publiczne.

Program MBA Usługi Publiczne został przygotowany w oparciu o standardy jednej z 3 najbardziej prestiżowych, światowych akredytacji AMBA (Association of Master of Business Administration).

Absolwent nabywa interdyscyplinarnych, zaawansowanych kompetencji menedżerskich, zdobywa wiedzę w oparciu o najnowsze osiągniecia współczesnych dyscyplin: ekonomii i finansów, zarządzania, psychologii, prawa, nauk o komunikacji społecznej i mediach oraz wielu innych.

Studia realizowane będą na terenie kampusu w Rybniku w Centrum Kształcenia Ustawicznego PŚ i na terenie kampusu w Gliwicach. Partnerem przedsięwzięcia jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

  • Uczniowie ALO w Rybniku: Paulina Robakowska, Grażyna Wyrtki, Łukasz Piórecki (klasa 3b) oraz Kamil Czapla (klasa 2a) zostali stypendystami II edycji programu mentorskiego Politechniki Śląskiej „Rozwiń skrzydła”. Stypendyści pod okiem mentorów – pracowników naukowych Politechniki Śląskiej będą rozwijać swoje zainteresowania naukowe i realizować plan rozwoju. Kryteriami uczestniczenia w programie mentorskim były średnia ocen, średnia ocen z dwóch przedmiotów wiodących, osiągnięcia naukowe w wybranej dziedzinie, aktywność ucznia i wizja rozwoju osobistego.

MAJ 2021

  • 4.05 rozpoczęły się pierwsze egzaminy maturalne w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku
  • Wykonano częściowy remont opaski wokół Pawilonu Dydaktyczno – Laboratoryjnego wraz z wykonaniem odwodnienia i dojazdu do pomieszczeń technicznych.

CZERWIEC 2021

  • 13.06 odbyły się zajęcia w trybie stacjonarnym dla studentów MBA o profilu Usługi Publiczne
  • Ogłoszono wspólny przetarg na realizację zadania inwestycyjnego „Dostosowanie Budynku Głównego Centrum Kształcenia Ustawicznego do wymagań przeciwpożarowych oraz planowanych funkcji” oraz remontowego „Remont łącznika korytarzy na II piętrze”.
  • Po uzyskaniu pozytywnej Decyzji Prezydenta Miasta Rybnika dokonano wycięcia 8 szt. drzew na posesji Politechniki Śl. w Rybniku przy ul. Kościuszki. W zamian nasadzono 12 nowych drzew.
  • W ramach Porozumienia zawartego z Międzynarodowym Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śl., wyposażono kolejne pomieszczenie: Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych w sprzęt do badań psychologicznych dedykowanych badaniom specjalistycznym. Planowane jest dalsze doposażenie powyższego laboratorium przy współpracy z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
  • 12.06 odbyło się w Auli CKU uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 dla Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego .
  • 25.06 w Auli CKU miało miejsce rozdanie świadectw uczniom Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

LIPIEC 2021

  • 5 lipca 2021 r. w Auli CKU w Rybniku odbyło się uroczyste pożegnanie pierwszych maturzystów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Prorektor prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i dyrektor CKU dr Zygmunt Łukaszczyk.

SIERPIEŃ 2021

  • 31.08 odbył się wyjazd do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku w ramach projektu “Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”, zorganizowany przez Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej. Studenci i pracownicy PŚ mieli okazję zwiedzić oczyszczalnię ścieków zlokalizowaną w Rybniku przy ul. Rudzkiej oraz poznać cały schemat działania oczyszczalni. Następnie zostały zaprezentowane pomieszczenia dyspozytorni oraz bardzo nowoczesny system monitorowania siecią wodociągową miasta Rybnik. System ten został zrealizowany wspólnie z Politechniką Śląską w Gliwicach przy wsparciu programów unijnych. Na koniec wszyscy udali się się do Stacji Uzdatniania Wody znajdującej się w Rybniku-Boguszowicach przy ul. Rajskiej, gdzie źródłem wody dla obiektu są trzy studnie głębinowe na terenie Rybnika oraz na terenie miejscowości Świerklany.

WRZESIEŃ 2021

  • 1.09 odbyła się w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej Inauguracja nowego roku szkolnego 2021/2022 dla Akademickiego Liceum ogólnokształcącego, z udziałem JM Rektora, prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, po którym zostali przyjęci w szeregi Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Beata Wojewoda. Uczniowie klas drugich i trzecich przedstawili program artystyczny.
  • 17-18.09 odbyły się w CKU Rybnickie Targi Edukacji. Celem Targów była prezentacja oferty edukacyjnej dla dzieci w wieku od 5 – 18 lat (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie) dostępnej w ramach zajęć pozalekcyjnych na terenie miasta Rybnik i okolic lub realizowanych w formie online.

Wystawcami w trakcie Targów były firmy, organizacje oraz akademie mające w swojej ofercie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza zajęcia z obszaru programowania, kodowania, lego robotyki oraz nauk ścisłych.

W trakcie Targów odbyły się także prezentacje oferty dla szkół oraz przedszkoli w zakresie lekcji pokazowych lub zajęć/wykładów/warsztatów zapraszanych w celu prezentacji ciekawych eksperymentów oraz zastosowań nauki w praktyce, a także ciekawe prelekcje dla nauczycieli oraz rodziców.

Zaprezentowane zostały również gry planszowe, które były ciekawą formą edukacji przez zabawę, a także oferta Biblioteki Politechniki Śląskiej, Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz kilku Wydziałów PŚ.

  • W okresie 13-30.09 zostały przeprowadzone w formie hybrydowej szkolenia przygotowawcze przed rozpoczęciem studiów na kierunkach technicznych. Szkolenia skierowane były do absolwentów szkół średnich, zwłaszcza absolwentów szkół ogólnokształcących.

Szkolenie miało na celu przygotowanie przyszłych studentów do rozpoczęcia studiów na kierunkach technicznych i jest przeprowadzane przed rozpoczęciem I-go roku studiów lub w pierwszych miesiącach trwania I-go semestru studiów.

Ponadto szkolenie miało na celu uzupełnienie wiedzy absolwentów kończących szkoły ogólnokształcące z zakresu przedmiotów, które nie są w podstawie programowej tych szkół lub które nie obejmują w swojej podstawie programowej materiału wystarczającego do płynnego rozpoczęcia studiów na kierunkach technicznych.

PAŹDZIERNIK 2021

  • 13.10 rozpoczął się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży #PlanszówkiZPolitechniką, w trakcie których uczniowie i przedszkolaki mogą poznać edukacyjne gry planszowe. Warsztaty to okazja na wypróbowanie ciekawych gier, które nasi prowadzący wyjaśnią w prosty i przystępny sposób oraz poprowadzą przykładową rozgrywkę.

Gry planszowe:

 – utrwalają wiedzę

 – uczą poprzez zabawę

 – wspomagają edukację STEAM

 – są ciekawą formą prowadzenia zajęć.

LISTOPAD 2021

  • 8.11 Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku zorganizowało koncert Pieśni Powstańczej. Wydarzenie to odbyło się w Auli CKU.

 

GRUDZIEŃ 2021

  • 11 grudnia 2021 r., po roku przerwy, odbyła się tradycyjna Biesiada Barbórkowa. Spotkanie odbyło się w ograniczonej liczbie uczestników, w ścisłym reżimie sanitarnym, z nielicznym udziałem kadry naukowej, pracowników i emerytów Politechniki Śląskiej oraz członków i sympatyków Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej oddział CKI Rybnik.

W tym roku Złotą odznakę Honorowego Członka Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, za doniosły wkład w rozwój Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku otrzymali: dr hab. inż. Józef Sułkowski prof. UJW, Marian Lasek Prezes Zarządu firmy Azis Mining Service, były student pierwszego rocznika studiów dziennych filii oraz dr hab. inż. Witold Biały prof. PŚ także były student pierwszego rocznika studiów dziennych fili. Odznaczeni otrzymali pamiątkowe dyplomy, z sentencją „Wszystko umiera, tylko pamięć dobrych uczynków nie ginie” (Napoleona Bonaparte). Podczas spotkania odbył się recital w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie