Start - News

Politechnika Śląska dołączyła do programu Czystych Technologii Węglowych
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Politechnika Śląska podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie rozwoju i wykorzystania czystych technologii węglowych. Spotkanie w Warszawie 29 maja 2017 r. to kolejny element realizowanego przez Oddział ARP S.A. w Katowicach projektu „Forum Innowacyjnego Węgla”.
Nasze forum jest otwarte dla instytucji z potencjałem naukowym, a Politechnika Śląska ma ogromny potencjał w zakresie badań, kadry naukowej oraz studentów. Współpraca z uczelniami daje szerokie możliwości promocji forum - inicjując spotkanie powiedział Dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.
Jestem zaszczycony zaproszeniem Politechniki Śląskiej do obszaru działań związanych z czystymi technologiami węglowymi. Deklaruję intensywną współpracę oraz liczę na otwartość pozostałych ośrodków naukowo – badawczych – dodał Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek Plewa.
Działania FIW to głównie wsparcie innowacyjnych pomysłów technologicznych. Wspólnym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, dzięki czemu w Polsce będzie mogła rozwijać się gospodarka niskoemisyjna.
Obecnie wiele się dzieje w obszarze węgla. Działania otwierają przestrzeń do współpracy w celu odczarowania dotychczasowego, negatywnego postrzegania węgla - powiedział wiceprezes ARP S.A. Andrzej Kensbok.
Sygnatariusze listu dostrzegają szanse, jakie dają polskiemu górnictwu nowoczesne technologie węglowe. Celem podjętej współpracy będą działania promujące wyniki badań w zakresie zastosowania tych technologii w gospodarce. Efektem podjętych działań będzie wdrożenie innowacyjnych technologii na szeroką skalę.
Węgiel to surowiec energetyczny, który należy mądrze wykorzystywać. Dzięki postępowi technologicznemu, którego współautorem jest m.in. Politechnika Śląska, węgiel w Polsce dostosowywany jest obecnie do dostępnych technologii światowych, w sposób racjonalny, rozsądny z korzyścią ekonomiczną, społeczną, ale również ekologiczną.
Ponadto węgiel jest i pozostanie na wiele lat podstawowym surowcem energetycznym, dlatego mam nadzieję, że podpisanie listu intencyjny to początek, po którym nastąpią dalsze konkretne działania dla systemowego dobra polskiej gospodarki - podsumował wiceprezes ARP S.A. Dariusz Śliwowski.

Współpraca została przypieczętowana okolicznościowymi dyplomami. Na zdjęciu od lewej dyrektor katowickiego oddziału ARP S.A. Henryk Paszcza, dalej wiceprezes ARP S.A. Dariusz Śliwowski oraz dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek Plewa.
News
Show all







Show more Less items
Events
Show allCooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Cooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.