A A+ A++
photo
Author: System Published at: 12.06.2014

Prof. Jan Węglarz nowym doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Uroczystość nadania prof. Janowi Węglarzowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Gliwicach 12 czerwca. Tym samym doceniono zaangażowanie wybitnego uczonego w rozwój badań operacyjnych, kształcenie kadry naukowej i stworzenie uznanej w świecie szkoły naukowej z zakresu wspomnianych badań.
 
Tytuł i godność doktora honoris causa Politechniki Śląskiej nadane zostały prof. dr. hab. inż. Janowi Węglarzowi w uznaniu jego wielkiego wkładu w rozwój badań operacyjnych, a w szczególności teorii szeregowania zadań i działania zasobów w systemach komputerowych i produkcyjnych, zasług w kształceniu kadry naukowej i stworzeniu uznanej w świecie szkoły naukowej z zakresu badań operacyjnych, a także w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i budowanie jej powiązań z infrastrukturą światową. – Dla całego polskiego środowiska naukowego ogromnie ważnym było i jest zaangażowanie prof. Jana Węglarza w rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i tworzenie jej powiązań z infrastrukturą światową – podkreślił w laudacji ku czci wybitnego uczonego w dziedzinie informatyki promotor przewodu doktorskiego prof. Stanisław Kozielski z Instytutu Informatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. – Dzięki konsekwentnemu działaniu profesora polskie środowisko naukowe może korzystać z infrastruktury informatycznej dla nauki na światowym poziomie.
 
Prof. dr hab. inż. Jan Węglarz urodził się w Poznaniu 24 września 1947 roku, tam też ukończył z wyróżnieniem studia na dwóch uczelniach: matematykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza (1969) oraz automatykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej (1971). Już w trakcie studiów został asystentem stażystą w ówczesnym Instytucie Automatyki Politechniki Poznańskiej. Po trzech latach od ukończenia studiów obronił z wyróżnieniem na tym Wydziale rozprawę doktorską, a po następnych trzech latach rozprawę habilitacyjną. W roku 1983 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1988 – tytuł profesora zwyczajnego. W trzy lata później został wybrany członkiem korespondentem, a w roku 1993 – najmłodszym wtedy – członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 r. prof. Jan Węglarz kierował założoną przez siebie Pracownią Badań Operacyjnych, a od 1995 r. po jej reorganizacji, jest kierownikiem Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest dyrektorem Instytutu Informatyki od momentu jego powstania, a także pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Do głównych obszarów badań naukowych prof. Jana Węglarza należy problematyka leżąca na styku badań operacyjnych i nauk decyzyjnych oraz informatyki. Obejmuje ona w szczególności zagadnienia szeregowania zadań i rozdziału zasobów. W zakresie tej problematyki prof. Węglarz uzyskał szereg oryginalnych wyników, szeroko cytowanych i rozwijanych w kraju i za granicą, które zostały przedstawione w 17 monografiach. Niektóre prace dotyczące np. szeregowania zadań wieloprocesorowych, dyskretno-ciągłych problemów szeregowania, rozdziału zasobów w środowisku typu grid, zapoczątkowały nowe kierunki badawcze.
Od wielu lat prof. Węglarz aktywnie działa w głównych federacjach naukowych z obszaru szeroko rozumianych badań operacyjnych, w szczególności w EURO (Asocjacja Europejskich Towarzystw Badań Operacyjnych) i w IFORS (Międzynarodowa Federacja Towarzystw Badań Operacyjnych), do których wprowadził Polskę – odpowiednio – w 1982 i 1990 roku.
Ważnym obszarem działalności prof. Jana Węglarza jest działalność dydaktyczna. Prowadził i prowadzi m.in. wykłady z ośmiu przedmiotów, w tym dla trzech (badania operacyjne, ocena wydajności systemów komputerowych oraz  teoria użyteczności) opracował oryginalne programy nauczania.
Profesor Jan Węglarz jest doskonale znany na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W latach 70. i 80. uczestniczył ze swoim zespołem w projektach węzłowych i centralnych programach badawczo-rozwojowych. Był recenzentem szeregu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych pracowników Wydziału AEI. Dla wielu z naszych pracowników był i jest niedoścignionym wzorem naukowca i nauczyciela akademickiego.
Share:fbtwitter
photo

Compliance with the mandatory rules during the epidemic

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Springer National Scientific Publishing Program

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

The statute of the Silesian University of Technology was adopted

Due to the epidemic situation, education of students, doctoral students and participants of postgraduate studies and other forms of education will be conducted only with the use of distance education methods and techniques.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:43:52
2021-02-04 10:48:46
13.08.2020

Show more

Events

Show all
Eureca-PRO logo

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie