Start - News

Author: System Published at: 03.01.2013
FameLab 2013. Rozum prosi o uwagę!
Trwa rejestracja chętnych do udziału w konkursie FameLab, nazywanym naukowym „Mam Talent”, skierowanym do badaczy i badaczek związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi. Nie boisz się myśleć niestandardowo i masz żyłkę popularyzatora nauki? Weź udział w konkursie, który pozwoli Ci wyjść z zacisza laboratorium i opowiedzieć szerokiej publiczności, dlaczego to co robisz jest tak fascynujące. Rejestracja trwa do końca stycznia.
Zeszłoroczna pierwsza polska edycja konkursu FameLab, organizowanego – podobnie jak w tym roku – przez British Council Polska i Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej okazała się prawdziwym sukcesem. Do udziału w konkursie zgłosiły się 82 osoby z całej Polski, a zwyciężczyni polskiego finału zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii. W swoim trzyminutowym wystąpieniu Monika Koperska, doktorantka Wydziału Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekonywała, że – nie licząc informacji wykuwanych w kamieniu – najbardziej odporną na działanie czasu formą przechowywania danych jest papier. Inne nośniki, takie jak płyty CD, pamięci USB czy pamięć magnetyczna, nie są tak wytrzymałe. W ubiegłorocznym FameLabie brało udział dwóch reprezentantów Politechniki Śląskiej. Jeden z nich, dr Jan Jezierski z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, dotarł do ścisłego finału ubiegłorocznej edycji.
FameLab to konkurs, w którym w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze i badaczki z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Wszyscy mają za zadanie, by w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej. Liczy się poprawność pod względem naukowym, umiejętność jasnego wytłumaczenia skomplikowanych naukowych zagadnień oraz charyzma. Każdy uczestnik ma jedynie 3 minuty, by zaprezentować wybrane zagadnienie. W wystąpieniu może użyć dowolnych rekwizytów, o ile jest w stanie wnieść je na scenę i obsłużyć bez pomocy innych osób. Regulamin konkursu wyklucza jednak użycie pomocy multimedialnych.
Zwycięzca polskiej edycji FameLab 2013 weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Zapraszamy do udziału.
News
Show all







Show more Less items
Events
Show allCooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Cooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.