A A+ A++
photo
Author: System Published at: 11.06.2010

Politechnika Śląska na 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia oraz Centrum Naukowego Kopernik

Mały krok robota - duży ludzkości, Maksisiły mikroświata – magiczny pociąg, skaner trójwymiarowy oraz jak Pszczoły odnajdują drogę do domu – Politechnika Śląska bierze udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie, który odbędzie się 12 czerwca w Warszawie.
 
Relacja filmowa jest dostępna na kanale Politechniki Śląskiej na YouTube.
 
Relacja fotograficzna z Pikniku Naukowego jest aktualizowana na bieżąco - wystarczy kliknąć na zdjęcie:
 
 
Piknik Naukowy 2010
 
14. Piknik Naukowy w liczbach to tysiąc pokazów, 200 namiotów rozstawionych na obszarze 40 tys. m 2 , 215 instytucji z 21 krajów świata.
 
Dla małych i dużych gości Politechniki Śląskiej przewidziane są zawody zręcznościowe - „Wyścig robotów”. Zadaniem zawodników (używających konsoli zdalnego sterowania) jest przeprowadzenie robota HEXOR® od miejsca startowego do mety, zaliczając po drodze punkty bazowe, w których trzeba przewrócić trzy kręgle.
 
Będzie także można poznać jak działa pociąg nadprzewodnikowy i łożysko nadprzewodnikowe. Zjawisko to polega na unoszeniu elementu nadprzewodnikowego umieszczonego w polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes trwały. Zawieszenie lewitacyjne charakteryzuje się brakiem tarcia (oporu) mechanicznego, dzięki czemu doskonale nadaje się do urządzeń poruszających się z dużą prędkością.
 
Politechnika Śląska zaprasza także na wykonanie skanu np. swojej ręki w trzech wymiarach. Skaner wykorzystuje moduł laserowy z wiązką punktową oraz kamerę internetową. Dzięki temu możliwe jest nie tylko skanowanie obiektów płaskich (w dwóch wymiarach, jak typowe komputerowe skanery stacjonarne), lecz także uzyskanie trzeciego wymiaru (głębi).
 
Ci, którzy ze względu na odległość nie mogą się pojawić na Pikniku, a chcieliby być uczestnikami, mogą śledzić wydarzenia na stronie www uczelni.
W poprzedniej edycji Pikniku Politechnika Śląska pokazała m.in. Wirtualne niebo, Kosmiczny teatr wyobraźni. Odbyła się także projekcja bajek dla niesłyszących.
 
Politechnika Śląska na Pikniku Naukowym Polskiego Radia
 
Zapraszamy także do obejrzenia filmów z poprzedniej edycji Pikniku na kanale Politechniki Śląskiej w YouTube.
 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie w centrum Warszawy, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.
 
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne.
 
Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.
 
Więcej informacji o Pikniku Naukowym jest dostępnych pod tym adresem.
 
Bookmark and Share 
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie