A A+ A++
photo
Author: System Published at: 23.07.2012

Prawie 80 tys. złotych dla młodego badacza z Politechniki Śląskiej

Radosław Kitel, młody naukowiec z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, został jednym z laureatów programu Ventures, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W programie wspierającym innowacyjne projekty naukowe mające zastosowanie w gospodarce wyróżniono dziewięciu doktorantów, absolwentów i studentów z całej Polski, którzy na realizację swoich badań otrzymają łącznie ponad milion złotych. Serdecznie gratulujemy.
 
Na realizację projektu pt. „Projektowanie, synteza i ocena aktywności przeciwnowotworowej glikokoniugatów pochodnych genisteiny”, utalentowany, młody naukowiec z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej otrzymał finansowanie w wysokości 79 500 złotych. Celem badań Radosława Kitla będzie otrzymanie i charakterystyka pochodnych genisteiny, które będą wykazywać dużą zdolność do niszczenia komórek nowotworowych i tym samym w przyszłości będą mogły stać się podstawą do opracowania nowych metod leczenia nowotworów. Genisteina jest związkiem naturalnym pochodzenia roślinnego i jedną z najlepiej scharakteryzowanych substancji. W licznych badania potwierdzono jej aktywność przeciwnowotworową. Genisteina należy do grupy związków zwanych izoflawonami i występuje naturalnie w ziarnach soi. Niestety, z uwagi na słabą rozpuszczalność w wodzie oraz niskie stężenie w osoczu po podaniu doustnym, jej biodostępność jest bardzo ograniczona, co z kolei znacznie ogranicza możliwości zastosowania jej jako leku w terapii nowotworów. Dlatego, wykorzystując metody chemiczne, dąży się do otrzymania pochodnych genisteiny, które charakteryzują się lepszymi właściwościami i silniejszą aktywnością przeciwnowotworową.
 
„W wyniku projektu powstanie grupa kilku najaktywniejszych związków, które będą miały zdolność do kierowania komórek nowotworowych na drogę programowanej śmierci, czyli apoptozy” – wyjaśnia zdolny naukowiec z naszej uczelni. – „Związki te mogą w przyszłości stać się substancjami wyjściowymi do opracowania skutecznej metody leczenia wybranych typów nowotworów. Rezultatami projektu mogą więc być zainteresowane firmy farmaceutyczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, które w swoich programach badawczych realizują prace nad innowacyjnymi terapiami przeciwnowotworowymi”.
 
Wśród laureatów IX edycji programu Ventures organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i współfinansowanego przez Unię Europejską, znalazło się trzech doktorantów z Politechniki Warszawskiej, dwóch z Uniwersytetu Warszawskiego i po jednym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Kolejna szansa na zdobycie środków finansowych na prowadzone przez siebie stanie przed młodymi uczonymi z całej Polski jeszcze w tym roku. Jesienią rozpocznie się bowiem nabór wniosków do X edycji programu Ventures.
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie