Katedra prowadzi działalność naukowo-badawczą, w ramach której szczególnie intensywnie współpracuje z przemysłem.
Katedra prowadzi działalność dydaktyczną na:
• kierunku Transport o profilu ogólnoakademickim w specjalnościach: Eksploatacja pojazdów szynowych (studia I i II stopnia), Infrastruktura i ruch kolejowy (studia I stopnia), Sterowanie Ruchem Kolejowym (studia II stopnia niestacjonarne);
• kierunku Transport kolejowy o profilu praktycznym - studia I stopnia w specjalnościach: Budowa i eksploatacja pojazdów szynowych, Inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, Projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego.
• dwusemestralnych studiach podyplomowych „Zasady Prowadzenia Ruchu Kolejowego i Sterowanie Ruchem Kolejowym”;
Absolwenci są przygotowywani do pracy inżynierskiej w przedsiębiorstwach: projektujących i produkujących pojazdy szynowe, produkujących urządzenia sterowania ruchem kolejowym, produkujących systemy informacji pasażerskiej, zakładach obsługowo-naprawczych, firmach przewozowych, jednostkach związanych z logistyką i spedycją w transporcie kolejowym, a także w firmach zajmujących się projektowaniem, budową i utrzymaniem infrastruktury kolejowej, oraz u zarządców infrastruktury i przewoźników kolejowych.
Katedra prowadzi działalność naukową oraz badawczo-rozwojową i wdrożeniową, a także szkoleniową w zakresie szeroko pojętego transportu kolejowego, a w szczególności:
• projektowania, wytwarzania, eksploatacji, diagnostyki i remontów pojazdów szynowych,
• automatyki i urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
• systemów zarządzania bezpieczeństwem i utrzymaniem w transporcie kolejowym,
• zintegrowanymi systemami zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem pracy, w tym systemami dedykowanymi do branży kolejowej (np. IRIS),
• nowych materiałów i technologii do budowy pojazdów szynowych i linii kolejowych,
• projektowaniem, diagnostyką i remontami infrastruktury transportu kolejowego (linie kolejowe, obiekty inżynieryjne),
• trakcją elektryczną.
Działalność ta prowadzona jest wspólnie z innymi Wydziałami Politechniki Śląskiej (m.in. Budownictwa, Elektrycznym) i innymi Uczelniami (m.in. Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu) i Instytutami (m.in. Instytutem Kolejnictwa, Instytutem Pojazdów Szynowych TABOR, Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG).
Katedra współpracuje z wieloma podmiotami związanymi z branżą kolejową, m.in. z: PKP S.A., PKP Cargo, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP LHS, Koleje Śląskie, Jastrzębska Spółka Kolejowa, DB CARGO, Lotos Kolej, Bombardier Transportation, Zakłady Automatyki KOMBUD, Alstom Konstal, Newag, Chemet, Knorr-Bremse, MORIS, Pixel, ENTE
Katedra współpracuje również z: Urzędem Transportu Kolejowego, Polską Izbą Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Południowym Klastrem Kolejowym, oraz szkołami ponadgimnazjalnymi - technikami kształcącymi w zawodach kolejowych.
Transport kolejowy (studia o profilu praktycznym)
– plan zajęć dla sem. 1. studiów stacjonarnych I stopnia: gr. 1, gr. 2
– plan zajęć dla sem. 1. studiów niestacjonarnych I stopnia: plan
Programy i efekty kształcenia są przedstawione na osobnej stronie.
Organizacja roku akademickiego jest dostępna na stronie Działu Spraw Studenckich i Kształcenia.