Międzynarodowa Konferencja „E-Mobility Days”

W dniach 15-16 czerwca 2021 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Eco-Mobility Days” w  systemie hybrydowym. Konferencja została zorganizowana w ramach polsko-czeskiego projektu pt. „Vědecko-výzkumná spolupráce pro rozvoj ekodopravy v česko-polském příhraničí/ Współpraca naukowo-badawcza na rzecz rozwoju transportu ekologicznego na czesko-polskim pograniczu”, który jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Czechy – Polska za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów 2014–2020 w Euroregionie Silesia. Koordynatorem projektu jest VSB-TUO Ostrava, Centrum ENET, a polskim partnerem jest Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, gdzie kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Dorota Burchart, prof. PŚ, a głównym wykonawcą mgr inż. Paweł Marzec.

W czasie konferencji zostały wygłoszone referaty dotyczące rozwoju paliw alternatywnych na czesko-polskim pograniczu oraz  warunków wykorzystania wodoru na terytorium czeskim i polskim. Konferencja rozpoczęła się prezentacją Dziekana Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej prof. Piotra Folęgi na temat  aspektów rozwoju zrównoważonego transportu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów, instytucji naukowo-badawczych i firm, w tym między innymi Jarosław Cichoń Prezes Zarządu WSOP sp. z o.o., Jacek Nowakowski Alternative Propulsion Manager Poland & Ukraine IVECO Poland Sp. z o.o., Artur Fryczkowski Prezes Zarządu Alstom Konstal S.A.,  Jerzy Gawroński Prezes Zarządu Polskiego Związku Motorowego oraz  Bogusław Lowak, Naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta w Katowicach.  Referaty przedstawili również pracownicy naukowi z VSB-TUO oraz Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.  Myślą przewodnią konferencji było rozszerzenie współpracy między jednostkami naukowo-badawczymi, firmami i społecznością na polsko-czeskim pograniczu w tematyce rozwijania paliw alternatywnych ze szczególnym uwzględnieniem cyklu życia wodoru.  W czasie konferencji przedmiotem dyskusji był również rozwój paliw alternatywnych, ekologicznych środków transportu a także możliwości źródeł finansowania w zakresie pozyskiwania kolejnych projektów.