photo Źródło grafiki: https://lh3.googleusercontent.com/proxy/PCh6HIJ8dRGq6IkdUFsAW3917KP9FqzzBjnY5dftDWbXZ4pMuVdcHcMa4sBlXCGmPDmab-LsTusnFRjdmQzWvAK0Utnx7WjOvldFA616HRyPXE8uWc8iluqzWX_GYVEm9Q
Autor: Mateusz Naramski Publikacja: 05.07.2021 Aktualizacja: 05.07.2021

Podsumowanie seminarium realizowanego w ramach projektu SMARTherapy+

W dniu 26 czerwca 2021 w godz. od 11.00 do 12.30 w formie hybrydowej odbyło się seminarium prezentujące wyniki projektu międzynarodowego nr 2020-1-PL01-KA203-082292 pt. “Smart learning for gait physiotherapy – a standardized tool for health higher education in Europe”. Organizatorem seminarium była Politechnika Śląska natomiast patronat nad wydarzeniem objęli Rektorzy dwóch uczelni wyższych z Polski oraz Ukrainy: JM Rektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej oraz JM Rektor Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Przyjęta hybrydowa forma wydarzenia naukowego, zarówno w formie zdalnej z wykorzystaniem technologii informatycznych, jak również w formie stacjonarnej była odpowiedzią nie tylko na aktualne zagrożenia epidemiczne występujące w Polsce i Europie ale także na duże zainteresowanie udziałem w seminarium.

W seminarium wzięło udział 249 osób, w tym 90 uczestników stacjonarnych oraz 159 uczestników online. Uczestnikami seminarium byli głównie studenci oraz nauczyciele akademiccy kierunku fizjoterapia i nauk o zdrowiu. Ponadto w seminarium udział wzięli fizjoterapeuci prowadzący własną działalność usługową w zakresie fizjoterapii,  przedstawiciele uczelni medycznych w Polsce m.in. z: Colegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Bydgoskiej Szkoły Wyższej, Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Dr inż. Joanna Bartnicka – Kierownik projektu międzynarodowego SMARTherapy+ oraz prof. nadzw. BSW dr hab. Magdalena Hagner-Derengowska – Prorektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej i Pełnomocnik Rektora ds. Kierunku Fizjoterapia w BSW otwarły seminarium i powitały zaproszonych gości, prelegentów oraz uczestników seminarium.

Część merytoryczna warsztatów składała się z sześciu paneli wykładowych wygłoszonych przez: prof. nadzw. BSW dr hab. Magdalenę Hagner-Derengowską, dr inż. Piotra Bojara, dr Inna Soltyk,  dr Natalia Volieva, dr Ludmyla Basenko i prof. Mykola Maistruk. W ostatniej części seminarium dr inż. Joanna Bartnicka przestawiła w sposób syntetyczny informację na temat celów i założeń projektu SMARTherapy+.

Na podstawie wysłuchanych wykładów można jednoznacznie stwierdzić, że podjęta
w projekcie tematyka ukierunkowana na zaspokojenie potrzeb fizjoterapeutów poprzez opracowanie dla nich profesjonalnego i ustandaryzowanego produktu szkoleniowego w zakresie rehabilitacji chodu, którego główną zaletą będzie nauka oparta na wielowymiarowych i interaktywnych scenariuszach procesu fizjoterapii chodu opracowanych na podstawie utworzonej bazy studium przypadków jest bardzo ważna dla fizjoterapeutów.

Reasumując, seminarium było ciekawym poznawczo wydarzeniem o wysokim poziomie naukowym i merytorycznym. Ponadto miało charakter edukacyjny zarówno dla uczestników jak również organizatorów i pozwoliło na zrozumienie potrzeb i oczekiwań względem dostosowywania i unowocześniania programów nauczania w szkołach medycznych, a także potwierdziło brak ogólnodostępnych i ustandaryzowanych materiałów dydaktycznych o tematyce fizjoterapii chodu.

Udział w seminarium był bezpłatny.

Agenda seminarium dostępna jest tutaj.

Pokaż wszystkie

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków