Seminarium naukowe "Bezkontaktowe nieniszczące badania materiałów z zastosowaniem laserowo wzbudzanych ultradźwięków”

DD6FCD74-EAB4-4D6A-A091-33FED3417FEC

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska otwarte seminarium z cyklu „Mechanika i diagnostyka konstrukcji”. Prelegent dr hab. inż. Łukasz Ambroziński, Prof. AGH  z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica wygłosi wykład pt. „Bezkontaktowe nieniszczące badania materiałów z zastosowaniem laserowo wzbudzanych ultradźwięków”.

Kiedy❓0️⃣9️⃣.1️⃣1️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣, godz. 13.30-15.00
Gdzie❓sala 3️⃣6️⃣, Wydział MT, Ul. KONARSKIEGO 18a, Gliwice

Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska

Wstęp otwarty bez rejestracji❗

Ewentualnych dodatkowych informacji udziela koordynator wydarzenia:
✅ Profesor Andrzej Katunin (Andrzej.Katunin@polsl.pl)

Streszczenie referatu:

Nowoczesne materiały wielofazowe pozwalają na budowę konstrukcji o niespotykanych do tej pory parametrach. Bezpieczna eksploatacja materiałów kompozytowych wymaga opracowania metod badań nieniszczących pozwalających na ocenę nieciągłości połączeń między poszczególnymi fazami laminatu, a także sposobu ułożenia poszczególnych warstw. W przypadku zastosowania metod ultradźwiękowych oznacza to konieczność uzyskania szerokiego pasma rejestrowanych sygnałów.

Podczas seminarium omówiona zostanie ultradźwiękowa technika badań nieniszczących bazująca na szerokopasmowym laserowym wzbudzaniu i detekcji fal ultradźwiękowych. Przedstawione zostaną wyniki dotyczące obrazowania zafalowania warstw kompozytów wzmacnianych włóknem węglowym oraz połączeń klejonych blach aluminiowych. Omówione zostaną podstawy fizyczne opracowanej metody, a także techniki przetwarzania sygnałów rozwijane celem polepszenia jakości uzyskiwanych zobrazowań.