E289104D-6F0B-470A-86D7-FCE2EA1565E0

Przemysław Olszówka – Młody Innowacyjny 2022

Absolwent Wydziału Mechanicznego Technologiczne nagrodzony w konkursie Młodzi Innowacyjni 2022

Absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Przemysław Olszówka otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie Młodzi Innowacyjni 2022 (plakat_mlodziinnowacyjni_2022.pdf (lukasiewicz.gov.pl)) za pracę magisterską pt. „Prototyp systemu rozpoznawania nieoznaczonych towarów do wspomagania zakupów samoobsługowych”.  Praca dyplomowa zrealizowana została w Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn pod opieką dra hab. inż. Piotra Przystałki, prof. PŚ. Jury pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Janusza Kacprzyka z Instytutu Badań Systemowych PAN doceniło pracę za walory poznawcze, naukowe, a także możliwość praktycznego wdrożenia uzyskanych wyników w automatyce i robotyce.

Praca przedstawia innowacyjne podejście do tematu zwiększenia komfortu oraz przyspieszenia procesów zakupowych przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań techniki, w tym głębokich sieci neuronowych i przetwarzania brzegowego. W jej wyniku powstało rozwiązanie innowacyjne o dużych walorach praktycznych. Opracowany prototyp systemu na chwilę obecną może skutecznie konkurować na rynku światowym z produktami największych firm rozwijających swoje rozwiązania już od kilku lat (np. Amazon Dash Cart, Veeve, Caper, Smart Cart by Zaro QS, SUPERHII, 7FRESH). Możliwość rozpoznawania produktów nieoznaczonych, w szczególności umieszczonych w półprzezroczystych reklamówkach, może się pochwalić tylko kilka firm, co świadczy o wysokiej innowacyjności pomysłu oraz dużym potencjale wdrożeniowym. Praca dyplomowa została zrealizowana przy współpracy z firmą HemiTech Sp. z o.o. oraz MAGO S.A. Obecnie trwają dalsze prace wdrożeniowe jej wyników.

74CC245D-3F9A-4EBA-9881-1E894FE02E86
D1BC1DD1-B70D-4EC7-A7C2-1B39817196F3