A A+ A++

Prof. Jakub Nalepa opowie o sztucznej inteligencji na orbicie, w ramach seminarium KPKM

16A66D79-019D-4EA6-98AC-3EC80D9D3084

Dnia 1️⃣9️⃣ .0️⃣4️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ na seminarium naukowym Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska w ramach cyklu "Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w diagnostyce i sterowaniu" będziemy gościć prof. Jakuba Nalepę z Katedry Algorytmiki i Sterowania, Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska. Podczas swojego wykładu pt. "#SztucznaInteligencja na orbicie" 🛰 🚀 prelegent przedstawi najistotniejsze problemy związane z projektowaniem, weryfikacją, walidacją i wdrażaniem metod klasycznego i głębokiego uczenia maszynowego w praktycznych zastosowaniach z zakresu #analizaDanych satelitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem danych obrazowych i telemetrycznych.

📍 Seminarium odbędzie się w sali 36 na Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska w godz. 13:30-15:00.

🖥 Zapraszamy również do dołączenia on-line przez Zoom:
👉 https://polsl-pl.zoom.us/j/91400401799?pwd=d0JwaHBwejRkaThvTFovb0RLZVVvQT09

🔹 Streszczenie wykładu 🔹
Automatyczna ekstrakcja interpretowalnej informacji ze stale generowanych surowych danych jest w obecnym świecie niezwykle ważna, zwłaszcza w sytuacjach, w których jakość danych jest zróżnicowana, dane są objętościowo duże i różnorodne, ich manualna analiza jest czasochłonna, żmudna lub niemożliwa, a jej wynik podatny na ludzkie błędy. W ramach wykładu omówione zostaną najistotniejsze problemy związane z projektowaniem, weryfikacją, walidacją i wdrażaniem metod klasycznego i głębokiego uczenia maszynowego w praktycznych zastosowaniach z zakresu analizy danych satelitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem danych obrazowych i telemetrycznych. Dzięki uniwersalności przedstawionych metod, rozwijanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, spektrum ich zastosowań jest bardzo szerokie i obejmuje rolnictwo precyzyjne, monitoring środowiska, detekcję i analizę skutków katastrof ekologicznych i wiele innych w przypadku analizy danych obrazowych oraz detekcję anomalii i sytuacji niepożądanych na pokładzie satelity w przypadku analizy danych telemetrycznych. Niektóre z omówionych technik uczenia głębokiego zostaną wykorzystane na pokładzie satelity obrazującego „Intuition-1”, który znajdzie się na orbicie okołoziemskiej w 2023 r.

🔸Krótki biogram prelegenta 🔸
Dr hab. inż. Jakub Nalepa, profesor The Silesian University of Technology w Katedrze Algorytmiki i Oprogramowania oraz szef działu #AI w KP Labs, zajmuje się wyzwaniami związanymi ze sztuczną inteligencją, zarówno fundamentalnymi, jak i praktycznymi, od lat łącząc świat nauki i przemysłu. Koncentruje się na klasycznym i głębokim uczeniu maszynowym, analizie i przetwarzaniu danych – zwłaszcza satelitarnych i medycznych – oraz rozwiązywaniu złożonych problemów optymalizacyjnych. Laureat prestiżowej Nagrody im. Witolda Lipskiego (2017) oraz Nagrody Naukowej Tygodnik Polityka (2020), w 2021 r. nominowany do The AIconics Award (AI Solutions Provider Innovator of the Year, The AI Summit, Londyn).

336ACE1F-46F3-4F9E-B05A-73601E4FF80C

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie