Mechanika i Budowa Maszyn – Studia Dualne

STUDIA I STOPNIA

Studia I stopnia – czas trwania studiów – 3,5 roku / 7 semestrów – w tym od 3 do 6 miesięcy stażu w każdym roku akademickim.
Kandydat na studia przed rekrutacją na uczelni uczestniczy w rekrutacji do firm o profilu związanym z kierunkiem studiów. Warunkiem przyjęcia na studia jest pozytywne ukończenie procesu rekrutacji w firmie i uzyskanie miejsca stażowego na cały okres studiów.
Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu mechaniki, projektowania i eksploatacji maszyn oraz doboru i technologii kształtowania materiałów. Potrafią stosować nowoczesnych narzędzia informatyczne do modelowania układów i procesów oraz projektowania maszyn. Absolwenci znają zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa i potrafią zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce. Posiadają doświadczenie w pracy w przemiele i w realizacji projektów. Poosiadają umiejętności z zakresu stosowania technologii proekologicznych i systemu zintegrowanego zarządzania środowiskiem. Absolwenci znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, a także przedsiębiorstwach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych. Mogą również pracować w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz wielu innych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej. Grupa firm, która jest zaangażowana w realizację toku studiów, jest dobierana do każdego cyklu studiów przy kolejnych naborach na studia. Student w każdym roku akademickim jest objęty stażem (od 3 do 6 miesięcy). Student jest zatrudniony w danej firmie na okres studiów i zgodnie z rodzajem zatrudnienia otrzymuje wynagrodzenie za pracę. Ponadto około 400 godz. zajęć dydaktycznych w całym toku studiów jest prowadzonych przez osoby ze Środowiska przemysłowego.

STUDIA II STOPNIA

Studia II stopnia – czas trwania studiów – 1,5 roku / 3 semestry i kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera

• IM2 – Specjalność projektowo-konstrukcyjna (PK)

systemy CAx, MES, analiza konstrukcji, zarządzanie i optymalizacja, szybkie prototypowanie, układy napędowe

• IM3 – Specjalność technologiczno-materiałowa (TM)

zarządzanie i kontrola jakości procesów produkcyjnych, technologie przetwórstwa i łączenia materiałów, zaawansowane materiały inżynierskie, technologie obróbki powierzchniowej, nieniszczące metody badań

Wybór studiów dualnych, na jednej z wymienionych specjalności (PK) lub (TM) oznacza rozpoczęcie lub kontynuację współpracy zawodowej z firmą, w której Student nabywa umiejętności i kompetencje zawodowe w trakcie studiów. Kilkuletnie doświadczenie w realizacji tych studiów pokazuje, że są one gwarancją zatrudnienia oraz przyspieszają awans zawodowy Absolwentów.

Sylwetka absolwenta i perspektywy zatrudnienia

Absolwent studiów dualnych poprzez znacznie większą liczbę godzin stażu w przemyśle lub pracę w przemyśle, jest osobą z dużym doświadczeniem zawodowym. Osoba taka gotowa jest do realizacji regularnych zadań w firmie, a także kierowania projektami i zespołami. Doświadczenie z realizacji tych studiów pookazuje, że Absolwenci zazwyczaj wybierają dalszą karierę zawodową w firmach, w których byli zatrudnieniu podczas studiów. Zatrudnienie znajduje 100% absolwentów.
Od roku akademickiego 2020/2021 (od 03.2021) utworzony zostanie nowy specjalny tok studiów dostosowany do Studentów pracujących zawodowo w pełnym wymiarze czasu. Elastyczny program i godziny zajęć, blokowanie przedmiotów, wykorzystanie metod kształcenia na odległość oraz możliwość zaliczenia przedmiotów na podstawie kompetencji nabytych podczas pracy zawodowej skierowane są do wszystkich osób, które zamierzają uzupełnić swoją edukację o tytuł zawodowy magistra.