A A+ A++
photo
Autor: Lesław Gajda Publikacja: 06.10.2023 Aktualizacja: 06.10.2023

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 – w tym roku pod hasłem: „Nauka bez granic”

Ponad 170 aktywności poświęconych 20 różnym dyscyplinom nauki będzie czekało na uczestników tegorocznej Nocy Naukowców. Największe politechniczne wydarzenie popularnonaukowe w tym roku osiąga pełnoletniość – to już jego 18. edycja.

Przed nami 18. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która odbędzie się 7 października w kampusach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W tym roku proponujemy odświeżoną formułę – większość aktywności zgromadziliśmy dla Was w jednym miejscu, w budynkach Centrum Nowych Technologii i Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach. Oczywiście zapraszamy też do budynków kampusu Katowic, Zabrza i Rybnika.

Przygotowane przez naukowców, doktorantów oraz studentów Politechniki Śląskiej aktywności popularnonaukowe są poświęcone ponad 20 różnym dyscyplinom – związanym zarówno z naukami technicznymi, jak i tymi wykraczającymi poza inżynierię, wśród których można wymienić medycynę, biologię, językoznawstwo, sztukę. I jak co roku zapraszamy serdecznie mieszkańców regionu zainteresowanych poznaniem naukowych ciekawostek, udziałem w pokazach czy też oglądaniem eksperymentów.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic”, a organizatorzy przekonują: nauka powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia czy zdrowia. Dlatego też nasi naukowcy pracują nad projektami poprawiającymi jakość życia i wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, a także seniorów. Będzie można poznać je podczas Nocy Naukowców na specjalnie przygotowanych stoiskach.  

Brak granic ma na Politechnice Śląskiej także drugie znaczenie – to nauka, która dotyczy nie tylko przestrzeni ziemskiej, ale i kosmicznej. Stąd bardzo wiele warsztatów, wykładów i pokazów poświęconych m.in. inżynierii kosmicznej, których uczestnicy będą mogli przekonać się, dlaczego w Kosmosie są potrzebni architekci, w jaki sposób zbudować satelitę lub rakietę i jak rozwiązanie służące astronautom mogą być wykorzystane na Ziemi.  

Noc Naukowców jest doskonałą okazją do bezpośrednich spotkań z naukowcami, a także poszerzenia wiedzy poprzez praktykę i zabawę. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli m.in. dowiedzieć się:

  • w jaki sposób naukowcy badają zmiany klimatu,
  • jak inżynierowie mogą pomóc muzykom w graniu na instrumentach,
  • czy dronów używa się tylko do filmowania i fotografowania,
  • czy z nanorurek można uszyć koszulkę z pomiarem EKG,
  • czy sztuczna inteligencja może zastąpić w pracy człowieka,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo w transporcie drogowym,
  • co to jest beton i jak się go robi,
  • do czego służą roboty mobilne,
  • jak uczyć się chemii we własnej kuchni,
  • czy biotechnologii można się uczyć w escape roomie.

Nie zabraknie również zajęć skierowanych do najmłodszych – w tym roku ponownie otworzymy Strefę Bajtla, której twórcy przygotowali gry planszowe, zabawy, puzzle oraz teatrzyk – a także aktywności kulturalnych, takich jak m.in. teatr czy taniec.

Wydarzenie rozpocznie się 7 października o godzinie 15:00 i potrwa do godziny 22:00.

Program Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej jest opublikowany na stronie internetowej: www.nocnaukowcow.com.pl. Uczestnicy mogą zarejestrować się na wybrane aktywności za pośrednictwem specjalnego systemu. Wydarzenie jest bezpłatne, ale aby wziąć udział, należy uzyskać darmową wejściówkę w systemie rejestracji, dostępnym na stronie Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej.

Organizatorami Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 są Politechnika Śląska oraz Centrum Popularyzacji Nauki. Partnerem wydarzenia jest Miasto Gliwice. Partnerem instytucjonalnym Nocy Naukowców jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Patronat honorowy objęli Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Rada Upowszechniania Nauki Pan.

Sponsorzy główni: PGNiG Grupa Orlen, AIUT, APA Group, Katowice AIRPORT, Kopalnia Wiedzy JSW, PEC Gliwice. Patronat medialny: Radio CCM, TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto. Patronat: EURECA-PRO. Darczyńca: Fundacja Dla Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

 

Studiuj na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach 👍
Zostań #jestemzpolsl

 

Odwiedź nas na:

FB: https://www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej 

IG: https://www.instagram.com/nocnaukowcowpolsl/

WWW: https://nocnaukowcow.com.pl/ 

Udostępnij:fbtwitter

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie