A A+ A++
photo
Autor: Lesław Gajda Publikacja: 11.07.2023 Aktualizacja: 11.07.2023

Projekt w ramach konkursu Weave-UNISONO na Politechnice Śląskiej

Czy nowoczesne powłoki typu MAX znajdą zastosowanie na elementy turbin silników lotniczych? Na to pytanie odpowie międzynarodowy zespół naukowców. Projekt realizowany jest z udziałem badaczy z Politechniki Śląskiej.

Materiały typu MAX to nowa grupa materiałów, które wypełniają lukę między materiałami ceramicznymi, a metalami. Są one odporne na szoki termiczne, utlenianie i korozję, charakteryzują się dużą wytrzymałością na zmęczenie i pełzanie. Z tego powodu mogą mieć zastosowanie w środowiskach o wysokiej temperaturze, np. jako powłoki ochronne na elementy turbin stacjonarnych i lotniczych.

Projekt pod nazwą „Wykorzystanie powłok nanolaminatowych do zastosowań w wysokiej temperaturze” realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki pt. Weave-UNISONO, edycja 2022. W projekcie biorą udział partnerzy z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Górnośląskiego Instytutu Technologicznego – lidera konsorcjum i Politechniki Śląskiej oraz z RWTH Aachen University i German Aerospace Center (DLR) z Niemiec. Kierownikiem projektu w Łukasiewicz - GIT jest dr inż. Radosław Swadźba, natomiast na Politechnice Śląskiej projektem kieruje dr hab. inż. Bogusław Mendala, prof. PŚ z Wydziału Inżynierii Materiałowej, Katedry Technologii Materiałowych.

Projekt-w-ramach-konkursu-Weave-UNISONO.jpg (168,75 kB)

Naukowcy prowadzić będą badania nad wytwarzaniem i degradacją w wysokiej temperaturze powłok typu MAX. – Po raz pierwszy porównane zostaną trzy różne technologie PVD dostępne w partnerskich instytucjach w Polsce i Niemczech, w ramach projektu naukowcy wykorzystają nowoczesne metody badawcze dostępne w kraju i za granicą –  powiedział dr hab. inż. Bogusław Mendala, prof. PŚ.

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Udostępnij:fbtwitter

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie