A A+ A++

Zostań partnerem strategicznym Centrum Popularyzacji Nauki i twórz wspólnie z nami przestrzeń otwartą dla pasjonatów nauki

JAKIE KORZYŚCI ZYSKUJĄ PARTNERZY STRATEGICZNI?

Promocja i wzmocnienie wizerunku firmy poprzez wsparcie działań popularnonaukowych wśród mieszkańców regionu oraz podkreślenie wartości nauki wśród społeczeństwa.

Możliwość współdziałania w zadaniach upowszechniających wiedzę.

Wsparcie rozwoju koncepcji popularyzatorskich i komunikacyjnych.

Proponujemy Partnerom Strategicznym ofertą dopasowaną do ich potrzeb.

CENTRUM POPULARYZACJI NAUKI (CPN)

CPN to popularnonaukowe serce Śląska. Zajmujemy się popularyzacją nauki i komunikacją naukową, a hasło, które nam przyświeca to „Mówić o nauce po ludzku”. Dlatego też wspieramy pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Śląskiej w upowszechnianiu naukowych zagadnień wśród odbiorców w każdym wieku.

Prowadzimy studia podyplomowe, warsztaty i kursy z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki, sieciujemy naukowców popularyzatorów, przedstawicieli mediów i biznesu, organizujemy wydarzenia służące merytorycznym dyskusjom o upowszechnianiu wiedzy. Podejmujemy współpracę z jednostkami naukowymi w Polsce, a także zagranicą, gdzie szkolimy osoby chcące rozwijać się w popularyzacji nauki.

Nasze inicjatywy są doceniane – w 2021 roku zdobyliśmy tytuł „Popularyzatora Nauki 2021”, a w 2024 roku zostaliśmy uhonorowani Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju.

Organizujemy wydarzenia lub wspieramy realizację przedsięwzięć popularnonaukowych, które cieszą się popularnością wśród mieszkańców regionu – zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych.

Mamy pewność, że młody człowiek chłonący z ciekawością wiedzę i poszerzający horyzonty DZIŚ, będzie otwartym na innowacje i wymianę doświadczeń studentem, współpracownikiem, partnerem W PRZYSZŁOŚCI.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

TEL. 32 237 18 54

E-MAIL: CPN@POLSL.PL

KONKURS THREE MINUTE THESIS® DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW

POLITECHNIKA JUNIORA I SENIORA


NOC NAUKOWCÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

STAND-UP NAUKOWY



SCIENCE SLAM Ô nauce po ślōnsku

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie

KONKURS THREE MINUTE THESIS® DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW

Czy w 3 minuty można opowiedzieć o doktoracie? Pewnie, że tak! Młodzi naukowcy wiedzą, jak do tego podejść i zarażają naukową pasją publiczność konkursu Three Minute Thesis®. Jest to wydarzenie z zakresu komunikacji naukowej. Doktoranci reprezentujący wszystkie dziedziny nauki (pojawiające się tematy sięgają do konstrukcji maszyn, biotechnologii, medycyny, językoznawstwa, ekonomii i wielu innych) prezentują tematy prac doktorskich i ich wpływ na społeczeństwo, a także możliwości współpracy nauki z biznesem. Podczas konkursu mają możliwość zdobyć nagrody (w tym nagrodę inżynierską i nagrodę publiczności), a także zyskać wskazówki od jurorów i przetestować swoje umiejętności komunikacyjne.

Dzięki konkursowi 3MT® pokazujemy potencjał młodych naukowców, prowadzących interdyscyplinarne projekty i badania naukowe. Wystąpienia na żywo i spotkania na Politechnice Śląskiej umożliwiają networking i ciekawe współprace.  

POLITECHNIKA JUNIORA I SENIORA

Nauka poprzez zabawę od kilku lat przyciąga dzieci wraz z rodzicami na zajęcia Politechniki Juniora i Seniora (PJS). Uczestnicy mogą poczuć się jak prawdziwi studenci – biorą udział w sobotnich wykładach i warsztatach, otrzymują indeksy i wpisy od prowadzących. PJS to międzypokoleniowe przedsięwzięcie, które umożliwia wykonywania zadań, doświadczeń i ćwiczeń zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i opiekunom. Kreatywne zajęcia rozwijają zainteresowania naukowe i zachęcają również do wspólnego zgłębiania wiedzy. 

NOC NAUKOWCÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

To największa politechniczna popularnonaukowa impreza. To ponad 5000 uczestników, 700 naukowców dzielących się naukową pasją i 500 aktywności: pokazów, warsztatów, wykładów i stoisk. W sobotnie, październikowe popołudnie miłośnicy nauki odwiedzają kampusy Politechniki Śląskiej, by poznawać naukę w teorii oraz praktyce. Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich osób – niezależnie od wieku.

 

STAND-UP NAUKOWY

Jako jedni z nielicznych w Polsce (poza Gliwicami stand-upy naukowe odbyły się tylko w Warszawie oraz Szczecinie) zaprosiliśmy naukowców do stand-upowych występów. Tego rodzaju stand-up to jednak nie tylko żarty, ale przede wszystkim innowacyjna i wymagająca forma popularyzacji nauki. Dzięki niej naukowcy zbliżają się do swoich odbiorców, dzielą wiedzą o wielu zagadnieniach, opowiadają w lekki i żartobliwy sposób o badaniach oraz pokazują naukową pracę „od kuchni”. Wymaga to od nich dużego dystansu, poczucia humoru i oczywiście „technicznego przygotowania”. Naukowcy przed występem biorą udział w szkoleniu ze znanym komikiem i improwizatorem – Antonim Syrkiem-Dąbrowskim.

SCIENCE SLAM Ô nauce po ślōnsku

Śląsk to nie tylko region innowacyjnych technologii i przemysłowych zmian. To także miejsce, w którym nauka łączy się z kulturą i tożsamością. Chcemy pokazać to podczas science slamu, czyli krótkich, około 10-minutowych wystąpień prezentujących naukę w lekkiej i ciekawej formie. 

Jednocześnie chcemy pokazać, jak niezwykle ciekawy jest nasz region, dlatego do science slamu zaprosimu naukowców, którzy o swoich badaniach opowiedzą po śląsku. Wystąpienia będą dostępne dla wszystkich za pomocą tłumaczenia symultanicznego z języka śląskiego na język polski.