A A+ A++

Nowości

Szanowni Czytelnicy

Na końcu tego niezmiernie ciemnego tunelu, jakim jest remont Biblioteki, pojawiło się
w końcu światełko nadziei i liczymy, że już wkrótce wrócimy do normalnego funkcjonowania w odnowionych murach, a nasze księgozbiory znów będą w pełni dostępne. Zwłaszcza, że przez ten czas remontu bynajmniej nie próżnowaliśmy, niestrudzenie gromadząc i opracowując ciekawe książki, z myślą o Was. Jednak prosimy o jeszcze trochę cierpliwości, a na zachętę prezentujemy subiektywny przegląd nabytków. Są wśród nich książki nagradzane, chwalone i komentowane, wywołujące zachwyty oraz kontrowersje. Dla każdego coś miłego. Do zobaczenia
w Bibliotece! 

Biblioteka beletrystyczna

Biblioteka Beletrystyczna (BiBa) w zbiorach Biblioteki Politechniki Śląskiej to ponad 10000 książek z takich działów literatury pięknej jak: biografie, fantastyka, horrory, kryminały, podróżnicze, powieści społeczno-obyczajowe, sensacja, reportaże, powieści wojenne oraz literatura w językach obcych: angielskim, francuskim, niemieckim.

Początki BiBy sięgają 2013 roku. Po zlikwidowaniu biblioteki Związku Nauczycielstwa Polskiego wyselekcjonowano zbiór ok. 5 tys. tytułów. Następnie zaczęto regularnie gromadzić nowości opłacanych ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych. Duża część to także dary od czytelników. Wprowadzono też możliwość rozliczenia opłaty za przetrzymanie książek ekwiwalentem w formie nowości książkowych z beletrystyki.

Zaletą księgozbioru jest zasada unikalności tytułu (tylko w przypadku niezwykle poczytnych tytułów przyjmowany jest kolejny egzemplarz). De facto 10 tysięcy książek to 10000 różnych tytułów.

W BiBie można przeczytać zarówno najnowsze powieści Szczepana Twardocha, Andrzeja Pilipiuka, książki noblistki Olgi Tokarczuk czy biografie ludzi sztuki, biznesu, sportu, np. polskich himalaistów. Mocnym akcentem jest 148 tytułów z serii Reportaż Wydawnictwa Czarne.

Najczęściej wypożyczane w 2023 roku:

Urwisko / Robert Małecki
Mężczyzna imieniem Ove / Frederik Backman
Wiatrołomy/ Robert Małecki
Chwilowa anomalia: o chorobach współistniejących naszego świata / Tomasz Michniewicz
Cieszę się, że moja mama umarła / Jennette McCurdy
Kołysanka / Maciej Siembieda
Na Północ: jak pokochałem Arktykę / Adam Wajrak
Sydonia: słowo się rzekło / Elżbieta Cherezińska

Najbardziej oblegane w 2023 roku:

Mam do pana kilka pytań / Rebecca Makkai
Za granicą  / Wojciech Chmielarz

Książka miesiąca z IBUK Libra

ico

Przeczytaj darmową książkę miesiąca kwietnia: Małgorzata Marcjanik, Mówimy uprzejmie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie