A A+ A++

Energetyka, Specjalność: Alternatywne Technologie Energetyczne i Zarządzanie Środowiskiem

Opis specjalności:

Alternatywne technologie energetyczne i zarządzanie środowiskiem to nowa specjalność, której plan został stworzony jako odpowiedź na aktualne wymagania rynku pracy, z uwzględnieniem najnowszych trendów w gospodarce. Postawiono w nim nacisk na kształcenie tych cech absolwentów oraz umiejętności, które pracodawcy wskazują jako najistotniejsze. Program studiów na specjalności obejmuje te zagadnienia, które według wszelkich prognoz będą rozwijane w najbliższej przyszłości. W dobie kryzysu energetycznego spowodowanego wyczerpywaniem się zasobów tradycyjnych nośników energii, to właśnie energetyka alternatywna i rozproszona będzie stanowiła najdynamiczniej rozwijający się dział gospodarki. Nie może się to jednak obejść bez szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Z tego względu do programu studiów włączono szereg elementów związanych z zarządzaniem środowiskiem i umiejętnością dokonywania specjalistycznych analiz środowiskowych i audytów energetycznych.

Zajęcia realizowane w ramach specjalności są ukierunkowane na wykształcenie umiejętności samodzielnego podejmowania i rozwiązywania problemów technicznych, a program studiów obejmuje wiele uniwersalnych przedmiotów inżynierskich, stąd absolwenci specjalności znajdują zatrudnienie i osiągają sukcesy zawodowe również w innych gałęziach gospodarki w kraju i za granicą.

Program studiów zakłada m.in. bardzo gruntowną edukację z zakresu informatyki. Studenci uczą się będą posługiwania coraz bardziej złożonymi narzędziami komputerowego wspomagania prac inżynierskich – aż do zaawansowanych technik CAD i CAM.

Na kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu:

  1. Szeroko pojętej problematyki energetycznej obejmującej najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie technologii spalania węgla oraz innych paliw, energetyki jądrowej i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii,
  2. Diagnostyki i eksploatacji urządzeń energetycznych,
  3. Projektowania i doboru urządzeń w zakresie proekologicznych technologii energetycznych,
  4. Przyszłości energetyki w Polsce i na świecie,
  5. Modelowania procesów wymiany ciepła i masy w urządzeniach energetycznych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych,
  6. Zagadnień dotyczących zrównoważonego rozwoju kraju i rosnącej roli problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii,
  7. Aspektów ekonomicznych energetyki.

Dla kogo?

Słuchaczami specjalności Alternatywne Technologie Energetyczne i Zarządzanie Środowiskiem na poziomie magisterskim mogą zostać wszyscy studenci, którzy ukończyli studia inżynierskie na wydziale Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz na dowolnej innej uczelni w Polsce o zbliżonym kierunku.

 W jaki sposób uczymy?

U podstaw systemu nauczania wdrażanego w ramach specjalności jest wzorowany na programach analogicznych specjalności uniwersytetów amerykańskich. U jego podstaw leży przekonanie, że dla przyszłego inżyniera istotną rolę gra nie tylko teoria (wykłady i ćwiczenia) ale również, a może przede wszystkim, wiedza praktyczna zdobywana w ramach zajęć projektowych i zapoznawania się z rzeczywistymi rozwiązaniami w skali przemysłowej. Dlatego też w programie studiów znalazło się dużo zajęć projektowych i wyjazdów do zakładów przemysłowych. Zajęcia mają z reguły charakter seminaryjny i interaktywny.

Program został skonstruowany w takich sposób by był przejrzysty, jasny i zrozumiały. Od samego początku student będzie widział, jaki zakres tematyczny materiału powinien opanować i jakie są zasady zaliczania. Na kolokwiach i egzaminach pojawiają się tylko te zagadnienia, które były omawiane na zajęciach. Zakres tematyczny i zestaw pytań, jakie mogą się pojawić się na egzaminie dyplomowym będą znana już na pierwszym semestrze specjalności. W rezultacie student ma możliwość sukcesywnego przygotowywania się do tego egzaminu w trakcie całej nauki. W każdej sytuacji problemowej studenci mają możliwość przedstawienia jej opiekunowi specjalności i tym samym dostosowania programu do indywidualnych zainteresowań studentów.

Przedstawione wyżej zasady są z sukcesem wdrażane na innych specjalnościach prowadzonych przez Katedrę. Efektem jest wysoki poziom nauczania i w konsekwencji zdecydowanie wyższe od średniej wydziałowej oceny uzyskiwane przez studentów.

Nasz sposób nauczania to:

  • dużo projektów
  • dużo wyjazdów – prezentacja praktyki!
  • dużo dyskusji – interakcyjny charakter zajęć dydaktycznych
  • wykłady – charakter seminaryjny – poglądowy ze wsparciem środkami audio-wizualnymi
  • mało ćwiczeń tablicowych
  • mało laboratoriów
  • profilowane prace dyplomowe
  • indywidualne podejście do studenta
  • przejrzystość wymagań, wysoki poziom nauczania i w konsekwencji wysokie oceny studentów

Absolwent studiów o specjalności Energetyka posiada kwalifikacje w zakresie:

  • projektowania urządzeń i instalacji systemów energetycznych,
  • ekonomii ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami,
  • aspektów prawnych ochrony środowiska,
  • alternatywnych źródeł energii,
  • zarządzania środowiskiem i analiz środowiskowych,
  • podstaw oceny czystości powietrza atmosferycznego i oceny rozprzestrzeniania zanieczyszczeń,
  • oceny, racjonalizacji i podnoszenia skuteczności istniejących urządzeń i instalacji ochrony środowiska,
  • komputerowego wspomagania projektowania,
  • obsługi specjalistycznego oprogramowania inżynierskiego,
  • zasad pracy w laboratorium,
  • opracowywania wyników i tworzenia raportów,
  • sztuki autoprezentacji.

Dodatkowe korzyści...

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie