Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 25.11.2020 Aktualizacja: 31.03.2021

Dr inż. Aleksandra Lipczyńska ponownie częścią zespołu KOWiTO

Miło nam poinformować, że po stażu naukowym w Singapurze, dr inż. Aleksandra Lipczyńska ponownie dołączyła do Naszego Zespołu jako adiunkt naukowo-dydaktyczny. Serdecznie witamy!

Po uzyskaniu stopnia doktora na Naszej Uczelni, dr Lipczyńska w latach 2016-2018 odbywała 3-letni staż naukowy na pozycji „postdoctoral scholar” w Berkeley Education Alliance for Research in Singapore (BEARS). BEARS jest spółką non-profit, założoną w 2011 r. przez Uniwersytet Kalifornijki w Berkeley (UCB). Praca badawcza dr Lipczyńskiej wpisywała się w ramy programu Singapore-Berkeley Building Efficiency and Sustainability in the Tropics (SinBerBEST). SinBerBEST jest programem badawczym realizowanym przez interdyscyplinarną grupę naukowców z UCB, BEARS, Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) oraz Uniwersytetu Technologicznego Nanyang. Dr Lipczyńska pracowała w grupie naukowców zorganizowanych pod tematem "Human-Building Nexus: Enhancing health and productivity in the built environment”, której przewodniczyli prof. Stefano Schiavon (UCB) i prof. Kwok Wai Tham (NUS).

Dr Lipczyńska prowadziła badania dotyczące wpływu zwiększonego ruchu powietrza oraz temperatury na komfort cieplny, poziom satysfakcji i produktywność pracowników biurowych oraz zużycie energii na potrzeby HVAC budynku. Oprócz prowadzenia badań w komorach klimatycznych oraz terenowych, dr Lipczyńska uczestniczyła w projekcie wdrażającym opracowane przez SinBerBEST technologie budowlane w rzeczywistym obiekcie. Projekt ten ma na celu stworzenie „żyjącego laboratorium”, demonstrującego możliwość zmniejszania zużycia energii bez kompromisów dla komfortu użytkowników oraz jakości środowiska wewnętrznego. Konstruowana przestrzeń biurowa ma powierzchnię ok. 740 m2 i jest przeznaczona dla ok. 65 pracowników. Dr Lipczyńska była liderem technologicznym zespołu zajmującego się zintegrowanym systemem klimatyzacji, wentylacji oraz wentylatorów. System ten ma na celu zmniejszenie zużycia energii na potrzeby klimatyzacyjne oraz zwiększenie zadowolenia użytkowników dzięki zastosowaniu zoptymalizowanych systemów kontroli, opartych na odczytach czujników znajdujących się w strefie przebywania ludzi i indywidualnych preferencji termicznych użytkowników obiektu.

Poniżej przedstawiamy wiosenne wydanie magazynu SinBerBEST z 2019 roku, w którym ukazał się krótki wywiad z dr Lipczyńską, podsumowujący jej pracę w Singapurze. Zapraszamy do lektury.