A A+ A++

prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak

Prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak ukończył studia w 2002 r. na Politechnice Śląskiej, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Pracę doktorską obronił w 2007 r. z wyróżnieniem. W 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, a w 2019 r. tytuł profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Cały okres Jego aktywności zawodowej związany jest z Politechniką Śląską, w której przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej: asystenta (2007-2008), adiunkta (2008-2014), profesora nadzwyczajnego (2014-2019), a od 2019 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Inżynierii Wody i Ścieków (dawniej Instytut Inżynierii Wody i Ścieków). Jest członkiem odpowiednio Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka, Rady naukowej Centrum Biotechnologii, Senatu Politechniki Śląskiej oraz Rady naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Jest przewodniczącym senackiej Komisji Statutowej. Odpowiednio w latach 2009-2017 pełnił funkcję z-cy dyrektora ds. dydaktyki Instytutu, w latach 2017-2019 dyrektora Instytutu, a w latach 2018-2019 kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Od 2019 r. jest Dziekanem Wydziału. Był również członkiem zespołu ewaluacji jednostek naukowych powoływanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Recenzuje wnioski projektowe w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Odbył kilkumiesięczne staże naukowe w różnych jednostkach naukowych w Polsce. Współpracuje z kilkoma ośrodkami samorządowymi i naukowymi w kraju. Nawiązał również współpracę naukową z Uniwersytetem Technicznym w Libercu (Republika Czeska).

Obszar Jego badań i zainteresowań naukowych dotyczy zastosowania różnych procesów fizykochemicznych w technologii oczyszczania wód i ścieków zawierających substancje aktywne biologiczne. Jest autorem lub współautorem publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych oraz licznych komunikatów konferencyjnych (liczba jego prac naukowych indeksowanych w Politechnice Śląskiej przekracza 500). W 2013 r. wydał monografię pt. “Separacja mikrozanieczyszczeń estrogenicznych wysokociśnieniowymi technikami membranowymi” a w 2018 r. kolejną pt. “Substancje aktywne biologicznie w środowisku człowieka. Wybrane problemy.” Za osiągnięcia naukowe wielokrotnie został uhonorowany nagrodą Rektora Politechniki Śląskiej. Wynikiem zaangażowania w prace badawcze był udział (jako głównego wykonawcy lub kierownika pracy) w 15 grantach, finansowanych przez KBN/MNiSW/NCN/NCBiR i Rektora Politechniki Śląskiej oraz w 2 projektach europejskich. W latach 2016-2018 był kierownikiem naukowym grantu “Opracowanie innowacyjnej technologii odzysku wody na cele bytowo-gospodarcze ze strumieni wodnych obciążonych substancjami organicznymi i nieorganicznymi z jednoczesną eliminacją mikrozanieczyszczeń antropogenicznych”, finansowanego przez NCBiR. Jest również wykonawcą kilkunastu prac zrealizowanych w ramach badań statutowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Z kolei w latach 2017-2019 był kierownikiem pracy statutowej pt. “Optymalizacja procesów i urządzeń w gospodarce wodnościekowej”, realizowanej od wielu lat w Instytucie Inżynierii Wody i Ścieków (obecnie Katedra). Kierował również kilkunastoma pracami NB zleconymi przez podmioty zewnętrzne.

W działalności organizacyjnej na rzecz Wydziału i Katedry bierze udział w pracach Wydziałowych Komisji Wyborczej, Doktorskiej, Dydaktycznej oraz Egzaminów Dyplomowych Inżynierskich i Magisterskich. Wdrażał System Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji w procesie dydaktycznym Instytutu (obecnie Katedry). Od kilku lat sprawuje opiekę nad laboratoriami Katedry zlokalizowanymi w Centrum Nowych Technologii oraz koordynuje zakupy aparatury analitycznej. Był również opiekunem studenckiego koła naukowego “Techniki Membranowe”. Bierze również udział w akcjach i programach związanych z popularyzacją wiedzy wśród młodzieży szkół średnich. Przykładem może być uczestnictwo w projekcie kierowanym do uczniów techników, koordynowanym przez Ośrodek Metodyczny w Gliwicach, pod hasłem “Przez naukę i praktykę na Politechnikę”. W 2017 r., za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Za osiągniecia organizacyjne był wielokrotnie uhonorowany nagrodą Rektora Politechniki Śląskiej. Pod Jego kierunkiem jako promotora i promotora pomocniczego zostały zakończone 4 przewody doktorskie. Był też recenzentem kilkudziesięciu prac doktorskich oraz postępowań habilitacyjnych i profesorskich. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Membranowego. Wielokrotnie był członkiem komitetów naukowych różnych zagranicznych i polskich konferencji.

IMG_4507

+48 32 237 23 10

Dziekan Wydziału
Inżynierii Środowiska i Energetyki
ul. Konarskiego 18, 123
44-100 Gliwice

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie