Start - Działalność naukowa
Działalność naukowa
Pracownicy Instytutu prowadzą interdyscyplinarne badania naukowe w dwóch konweniujących ze sobą obszarach tj.: szeroko pojętej edukacji i komunikacji.
Badania te wpisują się głównie w POB5 i po części w POB1, POB4 oraz POB2 i POB6 są prowadzone przy współpracy z akademickimi ośrodkami w kraju i za granicą (m.in.:)
- Universität Wien, Austria
- Universidad Ibn Zohr de Agadir, Maroko
- Universität Potsdam, Niemcy
- Salem State University, Massachusetts
- Pražská vysoká škola psychosociálních studií, s.r.o.
- National Distance Education University, Madrid
- Pedagogická fakulta-Masarykova univerzita v Brně
- Palacký University Olomouc
- Uniwersytet Karola w Pradze
- Hankuk University of Foreign Studies In Seoul, South Korea
- Dubnický technologický inštitut v Dubnicy nad Váhom, Slovakia
Prace pracowników Zakładu Pedagogiki obejmują następujące obszary badawcze:
- społeczno-kulturowe i antropologiczne wyzwania Przemysłu 4.0; problemy społeczeństwa 5.0 (prof. dr hab. Andrzej Kiepas z zespołem)
- metodologiczne podstawy badań trans-dyscyplinarnych projektowanych w paradygmatach: Przemysł 4.0 i Społeczeństwo 5.0; diagnoza zjawisk i procesów społecznych, kulturowych i edukacyjnych, stymulowanych mediami post-cyfrowymi w krajach Unii Europejskiej i krajach Azji Południowo-Wschodniej; wpływ przekazów medialnych na proces kształtowania postaw i świata wartości dzieci, młodzieży i osób dorosłych; wykorzystanie teorii kognitywistycznych i konektywistycznych w procesie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego, wspomaganego instrumentarium cyfrowym (prof. dr hab. Stanisław Juszczyk z zespołem)
- przygotowanie nauczycieli do kreowania i funkcjonowania w społeczeństwie 5.0; wpływ cech osobowych oraz kompetencji na jakość realizowanych zadań zawodowych nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych i akademickich (dr hab., prof. PŚ Beata Pituła z zespołem)
- dysfunkcji o różnym podłożu determinujących funkcjonowanie i osiągnięcia uczniów i studentów; determinantów funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, w tym także osób zagrożonych i dotkniętych niedostosowaniem społecznym (dr hab., prof. PŚ Izabela Bieńkowska)
- postęp społeczno-technologiczny, Przemysł 4.0. i praca 4.0; zastosowanie wyników badań do praktyki zarządzania zasobami ludzkimi (dr hab., prof. PŚ Małgorzata Dobrowolska z zespołem)
Prace pracowników Zakładu Lingwistyki Stosowanej obejmują następujące obszary badawcze:
- kształcenie nauczycieli języków obcych, nauczanie międzykulturowe i kulturowe uwarunkowania kształcenia językowego; dydaktyka języków dla potrzeb zawodowych, nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego w tle procesów migracji (prof. dr hab. Przemysław Gębal z zespołem)
- procesy psycholingwistyczne zachodzące w umyśle podczas przyswajania i uczenia się języków drugich, trzecich i kolejnych oraz podczas komunikowania się przez osobę dwu- lub wielojęzyczną w każdym z jej języków; rozwój kognitywny dziecka dwu-/wielojęzycznego; dydaktyka języków nieojczystych: nauczanie i ocena; rozwijanie kompetencji interkulturowej na lekcjach języka obcego (dr hab., prof. PŚ Zofia Chłopek z zespołem)
- proces uczenia się i nauczania języków obcych w szkole podstawowej; wczesne etapy nauki czytania w języku angielskim jako obcym; kształcenie i doskonalenie nauczycieli języka angielskiego; język angielski jako środek dydaktyczny [ang. English as a medium of instruction] w szkolnictwie wyższym (dr hab., prof. PŚ Melanie Ellis z zespołem)
- język specjalistyczny; analizę dyskursu, rejestru i gatunku; pragmatykę i translatorykę (dr hab., prof. PŚ Piotr Mamet z zespołem)
Współpraca:

Gliwice to miasto na prawach powiatu, w którym znajduje się główna siedziba Politechniki Śląskiej.
Współpraca:

Katowice to miasto na prawach powiatu, w którym znajduje się siedziba władz województwa śląskiego oraz dwa wydziały Politechniki Śląskiej.
Współpraca:

Zabrze to miasto na prawach powiatu, w którym znajdują się dwa wydziały Politechniki Śląskiej.
Współpraca:

Tarnowskie Góry to miasto na prawach powiatu, związane historycznie z wydobyciem srebra, ołowiu oraz cynku.