
PRODZIEKAN ds. WSPÓŁPRACY I ROZWOJU
na WYDZIALE GÓRNICTWA, INŻYNIERII BEZPIECZEŃSTWA i AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Dr hab. inż. Iwona JONCZY, prof. PŚ
Życiorys zawodowy
2000 r. | Tytuł magistra inżyniera w zakresie specjalności Geologia górnicza |
2005 r. | Stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie górnictwa i specjalności gospodarka surowcami mineralnymi. Tytuł rozprawy doktorskiej: Charakterystyka mineralogiczno-chemiczna zwałowiska odpadów poprodukcyjnych huty cynku i ołowiu w Rudzie Śląskiej – Wirku oraz jego wpływ na środowisko. |
2015 r. | Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych, w dziedzinie Górnictwa i Geologii Inżynierskiej. Jednostka przeprowadzająca postępowanie habilitacyjne: Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. |
Pracownik naukowo-dydaktyczny na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Mechanizacji
i Robotyzacji Górnictwa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa
i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej
Działalność naukowo-badawcza:
Zainteresowania naukowe:
- Badania odporności na zużycie materiałów stosowanych w elementach chodnikowych przenośników zgrzebłowych w warunkach oddziaływania ścierniw skalnych.
- Oddziaływanie zużyciowe materiałów skalnych oraz odpadów hutniczych; analiza mechanizmu procesów zużyciowych.
- Badania właściwości petrograficznych oraz fizyko-mechanicznych surowców skalnych.
- Gospodarka odpadami hutniczymi po przeróbce rud cynku, ołowiu i żelaza; badania składu mineralogiczno-chemicznego odpadów; analiza procesów przeobrażeń odpadów na zwałowiskach podczas ich składowania; ocena potencjalnych możliwości wtórnego wykorzystania odpadów.
- Ocena wpływu zwałowisk odpadów przemysłowych na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem analizy stopnia zanieczyszczenia gleb.
Osiągnięcia/działalność
- Autorka/współautorka 3 monografii oraz licznych publikacji w punktowanych czasopismach krajowych i zagranicznych.
- Uczestniczka konferencji naukowych, krajowych i zagranicznych.
- Laureatka indywidualnej i zespołowej nagrody Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia naukowe, jak również nagród za wygłoszone referaty na konferencjach międzynarodowych: Forum Junge Ingenieurgeologen w Bochum (Niemcy) oraz The International Forum of Young Researchers Topical Issues of Subsoil Usage w St. Petersburgu (Rosja).
- Kierowanie projektem badawczym PBU-32/RG-7/2010 Charakterystyka składu fazowego odpadów po hutnictwie żelaza i stali w oparciu o badania strukturalne.
- Udział w Projekcie Badawczo-Rozwojowym Nr projektu POIR.04.01.04-00-0081/17.
Tytuł projektu: Opracowanie innowacyjnych przenośników zgrzebłowych o zwiększonej podatności rozruchowej i trwałości eksploatacyjnej.
- Realizacja badań statutowych oraz współpracy z przemysłem.
- Współpraca z Technische Fachhochschule Georg Agricola Bochum (Niemcy), Bulent Ecevit University w Zonguldak (Turcja), Uniwersytetem w Oulu (Finlandia), Uniwersytetem w Ljubljanie (Słowenia), Uniwersytetem Jagiellońskim, Wydziałem Inzynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Urzędem Miasta w Rudzie Śląskiej.
Działalność dydaktyczna
- Ukończenie kursu Auto Cad stopień I, prowadzonego przez NOVA Placówka Kształcenia Ustawicznego w Gliwicach, zaświadczenie o ukończeniu kursu wydane na podstawie §18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).
- Ukończenie kursu „Programowanie w programie Autodesk Inventor”, prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Techniki Komputerowej NIKOM Sp. z o.o., Ośrodek Szkoleniowy w Zabrzu, zaświadczenie o ukończeniu kursu wydane na podstawie §22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).
- Wykłady w ramach programu Erasmus w Technische Fachhochschule Georg Agricola, Bochum (Niemcy).
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia z zakresu m.in. materiałów konstrukcyjnych i metaloznawstwa, technologii budowy dróg, rysunku technicznego, komputerowego wspomagania projektowania.
Działalność organizacyjna
- Wiceprezes Towarzystwa Tradycji Górniczych Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej z siedzibą w Gliwicach.
- Stopień górniczy: Dyrektor Górniczy I stopnia, nadany przez Ministra Energii.
- Medal Zasłużony dla Polskiej Geologii, nadany przez Ministra Gospodarki.
- Medal Zasłużony dla Polskiego Górnictwa, nadany przez Ministra Gospodarki.
- Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”.
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.
- Indywidualna Nagroda Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia organizacyjne.
- Członek Komisji Nauk Geologicznych PAN, oddział Katowice.
- Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, koło Zakładowe przy Politechnice Śląskiej
- Członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji Naukowej Górnictwo Zrównoważonego Rozwoju, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
- Współorganizatorka kilkunastu konferencji naukowych na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w tym Polskiego Kongresu Górniczego.
- Prowadzenie działań mających na celu popularyzację nauki na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, udział m.in. w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie nr POWR.03.01.00-IP.08-00-UMO/17 w ramach Działania 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym” w Osi III PO WER, na projekty w programie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”.