A A+ A++
photo
Autor: Marek Jendryś Publikacja: 25.08.2022 Aktualizacja: 28.08.2022

EXPO KATOWICE Targi Górnictwa - konferencja prasowa

 

a2.jpg (300,55 kB)

a1.jpg (321,36 kB)

 

200 wystawców reprezentujących kilkaset firm z 13 krajów (w tym po raz pierwszy z USA i Indii) zaprezentuje się podczas Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które w dniach 6-9 września br. odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i na terenie wystawowym przy Spodku w Katowicach. - Cieszymy się, że wracamy po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, w szczególnym momencie historycznym i geopolitycznym, gdy kluczowym zadaniem branży i nią zarządzających jest zapewnienie niezależności energetycznej naszego kraju – podkreśliła Iwona Gramatyka, prezes EXPO Katowice S.A. - organizatora Targów, podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w miniony poniedziałek (22.08) właśnie w EMCEKU.

W spotkaniu z dziennikarzami, na zaproszenie prezes Iwony Gramatyki, udział wzięli również  przedstawiciele władz Miasta Katowice - współgospodarza targów: Waldemar Bojarun – wiceprezydent Katowic oraz Krzysztof Pieczyński – Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu Rady Miasta Katowice, a także: prof. dr hab. inż. Dariusz Prostański  - Dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, prof. dr hab. inż. Marcin Lutyński - organizator 5. Polskiego Kongresu Górniczego, prof. dr hab. inż. Marek Borowski – pracownik naukowy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz prof. dr hab. inż. Jan Łukowski - Doradca Zarządu Grupy Carboautomatyka.

Iwona Gramatyka wraz z gośćmi zapraszała na tegoroczne Targi, które zyskały szerszą formułę i nowe profesjonalne segmenty wystawiennicze - pod wiodącą nazwą Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego – w tym samym miejscu i terminie – odbędą się także: Targi B2Energy, Targi EcoDom oraz Targi Maszyn i Urządzeń.

- Nasze Targi mają trzy główne cele. Pokazanie maszyn i urządzeń służących polskiemu górnictwu, gdy węgiel jest wciąż ważnym elementem w miksie energetycznym. Pokazanie oferty w zakresie produkcji zielonej energii przez firmy dotychczas kojarzone z tradycyjnym górnictwem. Trzecim celem – najistotniejszym chyba z punktu widzenia przyszłości i rozwoju naszego regionu – pokazanie w jaki sposób firmy górnicze mogą zmienić swój profil produkcji z górniczego, utrzymując nadal miejsca pracy – mówiła w czasie spotkania prezes EXPO Katowice SA.

Warto zaznaczyć, że w ramach tegorocznej imprezy na odwiedzających ale i wystawców czeka sporo niespodzianek i dodatkowych atrakcji.  Odbędzie się m.in. 5. Polski Kongres Górniczy, uroczysta gala i rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców na innowacyjny produkt i technologie oraz konkurs dla studentów, a także ciekawe konferencje -  Silesian Energy Storage Forum 2022 poświęcona magazynowaniu energii oraz „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny – wyzwania”.  Przez trzy targowe dni będą również odbywały się pokazy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, w tym szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pokazy grupy wysokościowej z CSRG. Wszystko oczywiście w katowickim MCK.

- Katowice jako miasto targów i wielkich imprez znowu może gościć, po pandemicznej przerwie, wystawców i uczestników tak prestiżowego, branżowego wydarzenia jak Targi EXPO KATOWICE. Dzięki temu my możemy także zaprezentować  w naszym mieście to, co mamy najlepsze. Zwłaszcza w tym szczególnym momencie, gdy mamy świadomość przeobrażeń w przemyśle ciężkim i zmierzaniu ku zielonej energii, warto pokazać, jak nowoczesna potrafi być branża górnicza i energetyczna – stwierdził wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. - Chciałbym również podkreślić bardzo dobrą współpracę z organizatorami Targów, co pozwoliło m.in. na realizację przedsięwzięcia równolegle z Mistrzostwami Świata mężczyzn w siatkówce, które odbywać się będą w Spodku. Myślę, że imprezy i ich odbiorcy będą się uzupełniać, a nie rywalizować– dodał Waldemar Bojarun, zapraszając serdecznie wszystkich obecnych do odwiedzenia na początku września katowickiego MCK.

Do udziału w Targach, zachęcał także dr hab. inż. Dariusz Prostański, Dyrektor Instytutu Górniczego KOMAG, organizatora  konferencji, która odbędzie się w ramach Targów EXPO KATOWICE, poświęconej magazynowaniu energii i wykorzystaniu w tym celu likwidowanych zakładów górniczych:                                  .

- Komag to 72 lata historii – przez ten czas w zakresie projektowania maszyn i urządzeń górniczych wprowadzaliśmy nowe rozwiązania, potem je udoskonalając. Tak jak zmieniało się i zmienia górnictwo na przestrzeni tych lat, tak i my podążamy z duchem czasu, odpowiadając na realne potrzeby w branży i tak jak Targi idziemy w „zielone”. Energia odnawialna, jej źródła, sposoby wytwarzania i magazynowanie energii to nasze wyzwania – podkreślił.

Wartością dodaną, w bogatej ofercie imprez towarzyszących tegorocznym Targom EXPO KATOWICE będzie konkurs dla studentów uczelni wyższych oraz studenckich kół naukowych – „Innowacje w Przemyśle EXPO KATOWICE”, przygotowany przez organizatora targów oraz miesięcznik naukowo-techniczny „Napędy i Sterowanie”. Konkurs zyska szczególny wymiar z okazji uhonorowania Katowic tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024. O znaczeniu takich inicjatyw mówił podczas poniedziałkowego spotkania prof. Marek Borowski z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej. - Tego typu działania są niezwykle cenne i przynoszą obopólne korzyści. Z jednej strony jest to okazja do zaprezentowania znakomitych pomysłów, projektów młodych, zdolnych ludzi, często wyprzedzających stosowane powszechnie rozwiązania. Z drugiej strony dla tych nich, poza docenieniem jest to też znakomita okazja do pokazania się na rynku pracy, bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą – stwierdził prof. Borowski.

W ramach Targów EXPO KATOWICE odbędzie się również 5. Polski Kongres Górniczy. O tym czego można się spodziewać po tym wydarzeniu opowiedział prof. Marcin Lutyński, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego:

- To najważniejsze spotkanie przedstawicieli nauki i przemysłu w obszarze górnictwa. Za każdym razem organizuje kongres inna uczelnia. W związku z tym, że w naszym kraju mamy trzy uczelnie zajmujące się górnictwem: Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa, Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Ślaską, a w 2017 roku to wydarzenia organizowała AGH, a teraz przyszła kolej na Politechnikę Śląska – wyjaśnił prof. Lutyński. - Kongres będzie odbywał się od 6 do 7 września. Pierwszego dnia dominować będą referaty, a drugiego odbędzie się debata z udziałem ekspertów, na temat bieżących problemów górnictwa, prowadzona przez prof. Zygmunta Łukaszczyka. Cały kongres z kolei odbywać się będzie pod wiodącym hasłem: „Przemysł górniczy XXI wieku – jak poszukiwać, wydobywać i przetwarzać surowce mineralne i energetyczne chroniąc klimat i środowisko?” - zdradził wiceprzewodniczący tegorocznej edycji PKG.

Na Targi zapraszał również prof. dr hab. inż. Jan Łukowski, Doradca Zarządu Grupy Carboautomatyka: - Katowickie Targi Górnictwa i Przemysłu Energetycznego oraz Hutniczego to jedna z najbardziej prestiżowych dla naszej branży imprez tego typu w kraju, mająca bogatą historię i tradycję. Ważne, że po tej przerwie spowodowanej pandemią powrócono do realizacji tej inicjatywy. Jestem przekonany, że ktokolwiek zainteresowany przemysłem wydobywczym energetycznym, transformacją i ewolucją tych gałęzi gospodarki, pojawi się w dniach od 6 do 9 września w MCK w Katowicach, nie będzie żałował, dlatego serdecznie zapraszam do odwiedzenia Targów -  podsumował prof. Łukowski.

Gorąco do odwiedzenia Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE zachęcał także katowicki radny, Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu – Krzysztof Pieczyński. - Katowice przez ostatnie lata zmieniły swój wizerunek z miasta kopalń i ciężkiego przemysłu na miasto targów i konferencji, ale oczywiście nie wyrzekły się swojego śląskiego charakteru, opartego na górnictwie i hutnictwie. Samo miejsce organizacji Targów jest symboliczne – MCK powstał w pobliżu miejsca gdzie kiedyś działała kopalnia. Te Targi wyrosły więc niemal z katowickiej kultury, historii i tradycji i tak jak Katowice tak i one ewaluują, w kierunku innowacyjnych rozwiązań i nowych, „zielonych” źródeł energii. Warto też podkreślić, że Targi mają ogromy wymiar promocyjny dla Katowic – wystawcy z 13 krajów, z trzech kontynentów, do tego kibice siatkówki, którzy w wolnej chwili pewnie przyjdą zobaczyć ofertę wystawców – to wszystko pozytywnie wpływa na wizerunek stolicy Górnego Śląska – podkreślił Krzysztof Pieczyński .

Na zakończenie spotkania z dziennikarzami Prezes EXPO Katowice S.A. zaprosiła przedstawicieli mediów na kolejne konferencje prasowe – otwierającą Targi – 6 września na godz. 9.00 oraz briefing prasowy podsumowujący tegoroczną edycję imprezy, zaplanowany na 8 września na godzinę 13.00.

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

II SilesianCyberHackathon na Politechnice Śląskiej już 5 kwietnia 2024

Katarzyna Tobór-Osadnik
2024-03-25 12:19:44
2024-03-25 12:50:04
25.03.2024
photo

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy organizacjami studenckimi

Katarzyna Tobór-Osadnik
2024-03-27 20:32:00
2024-03-27 20:41:25
27.03.2024
photo

Relacja z pobytu naukowego dr hab. Beaty Pituły, prof. PŚ w Los Angeles

Katarzyna Tobór-Osadnik
2024-03-18 12:22:00
2024-03-18 12:37:00
18.03.2024
photo

IV Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży na Politechnice Śląskiej

Katarzyna Tobór-Osadnik
2024-03-12 10:52:31
2024-03-12 11:12:29
12.03.2024

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
09.03

Spotkanie otwierające projekt

08.03

Workshop No. 2 Visegrad Fund

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie