Autor: Wiesław Merten Publikacja: 28.04.2022 Aktualizacja: 04.05.2022

Noc Naukowców 2021

W dniu 10 października odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która w tym roku miała formę zdalną zrealizowaną z wykorzystaniem platformy Zoom oraz oficjalnego kanału Politechniki Śląskiej w serwisie YouTube. Pracownicy naszej Katedry byli współorganizatorami dwóch wydarzeń w ramach tegorocznej imprezy.

Pierwsze z nic zorganizowali pracownicy Politechniki (dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Piotr Zientek, dr inż. Tadeusz Białoń, dr inż. Sebastian Berchausen, dr inż. Marcin Fice), a także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (Waleria Łukaszewicz-Szmytka, Mateusz Armata, Łukasz Lomania) oraz wolontariusz (Michał Zientek). „Jak roboty widzą nasz świat” to blok wykładów, pokazów, warsztatów, gier interaktywnych i zabaw prezentujących roboty edukacyjne LEGO MINDSTORMS NXT 2.0, LEGO MINDSTORMS EV3 oraz robot z serii MakeBlock, którego nazwaliśmy robotem sprzątającym. To wydarzenie dedykowane było dla najmłodszych oraz dla wszystkich zainteresowanych techniką i robotami. Składało się z kilku aktywności, które były prowadzone jednocześnie (przez różnych prowadzących) dla publiczności podzielonej na mniejsze grupy. Widzowie mieli bezpośredni kontakt z robotami, układając przeszkody na planszach, łapiąc przedmioty "wyrzucone" przez roboty, ustalając zadania dla robota w grze interaktywnej, próbując zaprogramować robota i oglądając efekty działania swojego programu. Czy łatwo jest wychować sobie robota? Czy może on wykonać każdą pracę za nas? Czy powinniśmy obawiać się robotów i tego, że wymkną się spod kontroli? Czy można polubić robota? Na te i na inne pytania związane z robotami odpowiedzieli pracownicy Politechniki Śląskiej.

Drugie wydarzenie, zatytułowane „Będzie się działo, czyli działo elektromagnetyczne w pigułce”, miało formę prezentacji połączonej z konkursem. Wydarzenie zostało przygotowane przez studentów należących do Studenckiego Koła Naukowego Elektrotechników (SKNE). W pierwszej części opiekun SKNE, dr hab. inż. Dariusz Grabowski, prof. PŚ, przedstawił historię, zastosowania i zasadę działania wyrzutni elektromagnetycznej. Następnie prezes SKNE, Patryk Tylutki, zaprezentował wielostopniowe cewkowe działo elektromagnetyczne zrealizowane w ramach prac SKNE, a mgr inż. Maciej Klimas pokazał podobną konstrukcję w dużo mniejszej skali, którą można zrealizować w warunkach domowych. Wydarzenie zakończył konkurs strzelania z wirtualnego działa elektromagnetycznego poprowadzony przez dr inż. Annę Piwowar.

Pokaż wszystkie

Zebranie Katedry