Autor: Michał Talaga Publikacja: 19.10.2020 Aktualizacja: 19.10.2020

Noc Naukowców 2020

W dniu 10 października odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która w tym roku miała formę zdalną zrealizowaną z wykorzystaniem platformy Zoom oraz oficjalnego kanału Politechniki Śląskiej w serwisie YouTube. Pracownicy naszej Katedry byli współorganizatorami trzech wydarzeń w ramach tegorocznej imprezy.

Pierwsze z nich było kontynuacją wydarzeń z poprzednich edycji Nocy Naukowców, występujących pod wspólnym tytułem "Jak roboty widzą nasz świat?". Tym razem wydarzenie to zostało zrealizowane w postaci filmu, udostępnionego w serwisie Youtube, przygotowanego przez zespół osób zajmujący się popularyzacją nauki z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. Do zespołu tego należą pracownicy naszej Katedry: dr inż. Piotr Zientek, dr inż. Marcin Fice, dr inż. Roman Niestrój oraz dr inż. Tadeusz Białoń. Ponadto w nagraniu filmu wzięła udział dr inż. Bożena Wieczorek z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej. W filmie zaprezentowano nowe roboty, między innymi robiącego karierę telewizyjną robota sprzątającego. Wykorzystano autorskie programy i pomysły, które pokazują, że technika może być zabawna, intrygująca i pasjonująca. Film jest dostępny pod adresem:

Przed rozpoczęciem Nocy Naukowców w naszej Katedrze powstało studio telewizyjne TVP3 Katowice, w którym odbyło się nagranie Magazynu Meteo pod tytułem "Pogodny Weekend Politechnika Śląska – Noc Naukowców", prowadzone przez Panią Redaktor Dominikę Brzozę-Piprek z udziałem dr. inż. Romana Niestroja i naszych robotów. Magazyn został wyemitowany o godz. 11.55, a jego nagranie jest dostępne na stronie TVP3 Katowice pod poniższym linkiem:

Drugie wydarzenie przygotowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Śląskiej (Paweł Smołka, Dominik Dziadek, Marcin Głąbica, Mateusz Mietła, Mateusz Armata), którzy przy wsparciu głównego pomysłodawcy mgr. Wojciecha Moskwiaka, opiekunka koła dr. inż. Piotra Ziętka oraz delegata Koła SEP przy AGH Sebastiana Owarzanego, zaprezentowali CYKLO-ENERGO-ERGOMETR (CEE).   Jest to stacjonarny rower treningowy, który dzięki dołączonemu generatorowi elektrycznemu, stanowi zespół zdolny do przetwarzania energii wytwarzanej podczas treningu na energię elektryczną. W trakcie zdalnej prezentacji pokazano możliwości wytwarzania energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia telewizora z podświetleniem LED przy użyciu układu zawierającego silnik, sterownik, akumulator oraz inwerter. Rowerek posiada również gniazdo 12V, dzięki któremu, przy pomocy odpowiedniej ładowarki, ładowane były smartfony organizatorów wydarzenia.

Trzecie wydarzenie, zatytułowane „Dlaczego wojsko potrzebuje elektryków, czyli krótka historia działa elektromagnetycznego”, miało formę prezentacji połączonej z konkursem. W pierwszej części dr hab. inż. Dariusz Grabowski, prof. PŚ przedstawił historię, zastosowania i zasadę działania wyrzutni elektromagnetycznej. Następnie Patryk Tylutki zaprezentował wielostopniowe cewkowe działo elektromagnetyczne zrealizowane w ramach prac Studenckiego Koła Naukowego, a mgr inż. Maciej Klimas pokazał podobną konstrukcję w dużo mniejszej skali, którą można zrealizować w warunkach domowych. Wydarzenie zakończył konkurs strzelania z wirtualnego działa elektromagnetycznego poprowadzony przez dr inż. Annę Piwowar. W organizację wydarzenia zaangażowani byli również Bartek Mrowiec oraz Mateusz Wolniewicz, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Elektrotechników im. Prof. Stanisława Fryzego.foto2.jpg (159,59 kB)

Pokaż wszystkie

Habilitacja dra inż. Łukasza Majki