Autor: Jacek Kocurek Publikacja: 09.07.2021 Aktualizacja: 14.07.2021

3 x I miejsce dla High Flyers na zawodach Droniada 2021!

Zespół koła naukowego High Flyers, którego jednym z opiekunów jest pracownik Wydziału Chemicznego dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ zdobył pierwsze miejsce w 3 kategoriach podczas tegorocznej Droniady, która odbyła się w Poznaniu na lotnisku EPPG Kąkolewo.

Droniada od 2014 r. pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są o „życiowe” sytuacje, w których drony mogą stanowić realne wsparcie.

Tegoroczna edycja konkursu miała na celu przygotowanie młodych kadr do wsparcia ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego. W tym roku zawody odbyły się  w dniach 28.06-03.07 w Poznaniu na lotnisku EPPG Kąkolewo, a Politechnikę Śląską reprezentowało Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających High Flyers w składzie: Izabela Stępień, Jacek Grzybowski, Paweł Piórkowski, Dawid Rudy, Jakub Tomczak, Jakub Zeifert, Krzysztof Lewandowski i Marcel Król. Tegoroczne zawody obejmowały trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego (BSL), identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin (konkurencja „Trzy kolory”) oraz wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, a następnie ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe (konkurencja „Drzewo życia”). Drużyna High Flyers zdobyła odpowiednio:

• II miejsce – za prezentację BSL,
  • I miejsce – w konkurencji „Trzy kolory”,
  • I miejsce – w konkurencji „Drzewo życia”.

Dzięki temu nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zdobyła I miejsce i otrzymała Nagrodę Główną w wysokości 20 tys. złotych, którą ufundowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz dwie Nagrody Specjalne po 2,5 tys. złotych od Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Drugie miejsce zdobył zespół AKL z Politechniki Wrocławskiej, natomiast trzecie miejsce zajął zespół AGH Drone Engineering z Krakowa. Gratulujemy!

„Należy podkreślić, że po raz pierwszy w dziejach Droniady jeden z zespołów wykonał skutecznie misję w nasilającym się deszczu. To High Flyers, tym samym udowadniając, że spełnił jeden z warunków regulaminowych o gotowości startu drona w trwającej przez 15 minut mżawce. Jednocześnie wszystkie sześć zespołów, które wzięło udział w konkurencjach terenowych dość dobrze poradziło sobie z silnym wiatrem i wykazało się zimną krwią w sytuacjach awaryjnych jak Politechnika Poznańska i SkyCrew.” – informują organizatorzy zawodów na swojej stronie https://www.5zywiolow.pl/wyniki-konkursu-technologicznego-droniada-2021/#

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę oraz współzawodniczącym zespołom za zaciętą walkę!

Osoby zaangażowane w przygotowania: Michał Nerwiński, Łukasz Ungier, Jakub Świętek, Szymon Nowacki.

Opiekunowie koła naukowego High Flyers: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki), dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ (Wydział Chemiczny), dr inż. Piotr Czekalski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki).

Pokaż wszystkie

Wyniki konkursu na stanowisko student – stypendysta w ramach projektu SONATA-17

2023-07-21 12:29:58
2023-07-21 12:33:14