A A+ A++
photo
od 11-03-2021
od 17:00
do 11-03-2021
do 17:00
konkurs.aei.polsl.pl
Autor: Sławomir Bednarz Publikacja: 24.02.2021 Aktualizacja: 24.02.2021

Finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"

Zbliża się Finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej". W dniu 29.01.2021 odbyły się obrady Komisji Oceniającej, która wyłoniła 10 projektów finałowych.
Konkurs jest  organizowany przez pracowników katedr powstałych z Instytutu Elektroniki wraz z partnerami: firmą Siemens i Kamami. Kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się elektroniką, automatyką, robotyką oraz informatyką. Konkurs ma formułę otwartą tzn., że nie ma ściśle określonego zadania. Uczestnicy przedstawiają praktycznie zrealizowane projekty, mieszczące się w zakresie tematyki konkursu. Komisja Oceniająca, w skład której wchodzą pracownicy wywodzący się z byłego Instytutu Elektroniki, w dniu 29.01.2020 wyłoniła dziesięć najlepszych prac, które w czasie finału, będą rywalizowały o jak najwyższe miejsca i cenne nagrody.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 60 osób, które pracując samodzielnie lub w 2 osobowych zespołach zaproponowały 38 projektów. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z Warszawy, Poznania, Siedlec, Białegostoku, Lublina, Bochni, Torunia, Radomia oraz wielu okolicznych miast. Tematyka projektów była niezwykle szeroka: obejmowała elementy automatyki domowej, stacje pogodowe, układy zasilające, urządzenia do analizy jakości powietrza, inteligentne systemy stosowane w produkcji żywności, pomoce dydaktyczne, specjalizowane roboty mobilne, zaawansowane roboty przemysłowe, sterowane numerycznie obrabiarki i drukarki 3D, konstrukcje latające, systemy geolokalizacji obiektów, pomoce dla osób starszych, a także aplikacje na telefony komórkowe. Znalazły się również aplikacje związane z obecną sytuacją epidemiczną - np. bezdotykowy termometr czy system zarządzający ruchem osób w placówkach handlowych.
Zainteresowanie konkursem, mimo pandemii, kolejny raz przerosło oczekiwania organizatorów. Młodzi ludzie mają nie tylko niezwykłe pomysły, bardzo głęboką wiedzę techniczną, ale nade wszystko znajdują czas, aby te pomysły realizować.
Konkurs udało się zorganizować dzięki partnerskiej współpracy pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
 
Uroczyste ogłoszenie listy laureatów odbędzie się 11 marca o godzinie 17:00.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo pod adresem, który będzie dostępny na stronie konkurs.aei.polsl.pl.
 
Wideorelacja prezentująca zeszłoroczny konkurs.
 
Udostępnij:fbtwitter

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie