A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 20.10.2020

Prof. dr hab. Jarosław Śmieja profesorem nauk inżynieryjno-technicznych

Prof. Jarosław Śmieja od początku swojej kariery naukowej jest związany z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, obecnie z Katedrą Inżynierii i Biologii Systemów. Pierwsze badania, dotyczące sterowania optymalnego w pewnej klasie układów nieskończeniewymiarowych, prowadził pod opieką prof. Andrzeja Świerniaka, który został promotorem jego rozprawy doktorskiej. Bardzo szybko zainteresowania prof. Śmiei skupiły się na zastosowaniach teorii systemów, teorii sterowania i metod optymalizacji w analizie układów biomedycznych i biologicznych. W szczególności, dotyczyły one modelowania wzrostu nowotworów oraz optymalizacji terapii antynowotworowych. W latach 2004-2006 prof. Jarosław Śmieja, jako visiting scholar, realizował badania w Rice University w Houston. Zainteresował się wtedy dynamiką biochemicznych procesów wewnątrzkomórkowych i wykorzystaniem modeli matematycznych do odkrywania nieznanych dotąd mechanizmów regulujących te procesy. Badania, zainicjowane podczas  pobytu za granicą, związane z analizą szlaków sygnałowych oraz sieci regulatorowych, odpowiedzialnych za odpowiedzi komórek na infekcje wirusowe, promieniowanie, działanie czynników toksycznych i szok termiczny stanowią obecnie główny obszar zainteresowań naukowych prof. Śmiei, choć nadal kontynuuje on badania nad wykorzystaniem modeli matematycznych w walce z nowotworami, a także nad algorytmami sterowania pompami insulinowymi. Interdyscyplinarność prac profesora podkreśla współpraca m.in. z badaczami z Instytutu Onkologii w Gliwicach, Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Department of Statistics, Rice University, University of Texas, Medical Branch at Galvestone, Faculty of Biology, Medicine and Health, Manchester University. 
Profesor Jarosław Śmieja prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunkach Automatyka i Robotyka, Biotechnologia oraz na Makrokierunku. Wypromował czworo doktorów w dyscyplinie Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna oraz wielu inżynierów i magistrów.
 
 
Panie Profesorze serdecznie gratulujemy!
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie