Autor: Mirosław Rogula Publikacja: 29.05.2023 Aktualizacja: 29.05.2023

Wydział Architektury od 2016 roku to pasmo sukcesów.

Wydział Architektury to innowacyjna jednostka Uczelni Badawczej Politechniki Śląskiej. Należy podkreślić wysokie wyniki w ostatnich latach oraz obecną pozycję Wydziału:

- Jednostka Uczelni Badawczej od 2019.

- Ranking Perspektywy 2-krotnie 2 miejsce (2020, 2021).

- Ranking Perspektywy 3-miejsce 2022.

- Ranking Builder 2-krotnie 1-miejsce.

- Kategoria naukowa A 2-krotnie.

- Prawa habilitowania od 2023.

- Akredytacja międzynarodowa KAUT.

- Ocena PAKA kierunek architektura - wyróżnienie jako doskonały.

- Oddział w Katowicach od 2022.

- 1- miejsce studentów w światowym konkursie architektonicznym.

- 80% stypendiów Ministra dla studentów 2023.

- Dwa biura absolwentów w pierwszej trójce TOP 10 biur architektonicznych.

- Absolwenci stanowią światową elitę w designie samochodowym.

- Absolwent w gronie najlepszych architektów Europe 40 Under 40.

Wydział kształci studentów na najwyższym poziomie, daje swobodę twórczej kreacji przy jednoczesnej nauce warsztatu projektowego z dobrym przygotowaniem programu i badań przedprojektowych. Nasi studenci uzyskują wysokie miejsca w konkursach krajowych i międzynarodowych. Najwyższym sukcesem było zdobycie I-miejsca w światowym konkursie. Kształcenie prowadzą doświadczeni architekci, w tym gwiazdy architektury polskiej, które ukończyły Nasz Wydział, dlatego absolwenci są chętnie zatrudniani w kraju i zagranicą. -- Do dyspozycji studentów są 3 budynki w Gliwicach i Katowicach, wyposażone m.in. w sale multimedialne, strefy pracy własnej, materiałotekę, pracownię detalu, rzeźby, malarstwa, ceramiki, szkła, witrażu, świata wirtualnego i mieszanej rzeczywistości, posiadamy największą na Uczelni drukarkę 3D o polu druku 1m/1m/1,5m, dysponujemy centrum konferencyjnym i 6 galeriami, w tym wspólną ze Związkiem Artystów Plastyków oraz gościnnymi w Śląskiej Izbie Budownictwa i Stadionie Piasta Gliwice.

Wydział to badania naukowe na najwyższym poziomie. Prowadzimy badania m.in. w zakresie projektowania uniwersalnego, struktur miasta, architektury energooszczędnej, przestrzeni publicznych, designu, czy nawet architektury kosmicznej. Wydział jest otwarty na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Studenci wykonują konkretne zadania projektowe w ramach umów naukowo-badawczych lub formule PBL, które prezentowane są inwestorom, na wystawach czy w publikacjach punktowanych.

Lubimy być pierwsi, lubimy być pionierami. Na naszym Wydziale ponad 25 lat temu powstały: Śląska Szkoła Architektury Energooszczędnej i Śląska Szkoła Badań Jakościowych. A Śląska Szkoła Architektury, Urbanistyki i Designu to uznana marka od ponad 45 lat. Także w designie samochodowym jesteśmy liderem, to właśnie Nasi absolwenci stanowią światową elitę w tej dziedzinie, projektując dla Alfa Romeo, BMW, Audi, a także polski samochód elektryczny.

Wydział Architektury Tworzymy My pracownicy badawczo-dydaktyczni, administracyjni, techniczni, doktoranci i studenci. --- Ale Najważniejsze jest to, --- że architektura jest Naszą pasją.

Klaudiusz Fross

Dziekan

Pokaż wszystkie

Wesołych i pogodnych Świąt