Autor: Mirosław Rogula Publikacja: 02.11.2021 Aktualizacja: 02.11.2021

Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2021 za nami!

26 i 27 października 2021 roku odbyła się 16. edycja Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. W tym roku wydarzenie miało nową hybrydową odsłonę, zarówno w centrum kongresowym ICE Kraków, jak i w wersji online (oglądaj na: mba2021.sarp.krakow.pl). Ciekawy program oscylujący wokół hasła RE-USE przyciągnął 1600 zarejestrowanych uczestników! Architektura&Biznes była Partnerem wydarzenia i aktywnie uczestniczyła w tworzeniu programu MBA 2021.

Międzynarodowe Biennale Architektury, które odbywa się w Krakowie cyklicznie od 1985 roku,  stanowi bardzo ważne forum spotkań, wymiany myśli i jest okazją do dyskusji nad aktualnymi problemami, z którymi muszą zmierzyć się architekci i urbaniści. Tegoroczne hasło RE-USE nawiązywało do tematu zmniejszających się rezerw środowiska naturalnego, a co za tym idzie konieczności nauczenia  się wykorzystywania tego, co stare na nowo i wielokrotnie. Program opierał się na czterech ścieżkach tematycznych skupionych wokół Krakowa i jego dynamicznym przemianom, m.in. Alei Trzech Wieszczów, Nowej Huty i obszarze dzielnicy Wesoła.

Panel „Z przeszłości do przyszłości. Warsztaty urbanistyczne dla dzielnicy Wesoła” poprzedzony był trzydniowymi interdyscyplinarnymi warsztatami, podczas których architekci,  ekonomiści, socjologowie, miejscy radni, urbaniści, studenci i aktywiści zastanawiali się nad potencjałem przestrzenno-funkcjonalno-komunikacyjnym dzielnicy Wesoła. Kuratorką tego bloku tematycznego była Małgorzata Tomczak — redaktorka naczelna A&B, która tak podsumowuje efekty pracy warsztatowej:

„To  było bardzo wyjątkowe wydarzenie. Eksperci z różnych miast Polski, różnych dyscyplin, badali potencjał krakowskiej dzielnicy Wesoła. Ten czas zaowocował ciekawymi rozwiązaniami, które odpowiednio wdrożone są w stanie uczynić z Wesołej dzielnicę pełną życia, zieleni, aktywnych form spędzania wolnego czasu, przyjazną dla wszystkich. Warsztaty udowodniły, ze Wesoła zasługuje na mądry i przemyślany proces planistyczny.”

Tegorocznemu MBA 2021 przyświecała również idea połączenia środowiska architektonicznego, dlatego krakowski oddział SARP —  organizator Biennale, zaprosił do współpracy obok A&B, również Małopolską Okręgową Izbę Architektów oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Miasto Kraków było gospodarzem wydarzenia.

Organizacja Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2021 nie byłaby możliwa bez wsparcia Sponsorów: firmy Equitone (Sponsora Głównego), Fakro, ABB, Altech, Aqina, Austrotherm, Bella Plast, Cosentino, Deceuninck, Glass System, King Klinker, Lumion, Okno-Pol, Progress Architektura, Röben, Salto, Vank, WSC Witold Szymanik, a także firmy Velux (Sponsora Warsztatów MBA 2021).

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia na portalu architekturaibiznes.pl:

www.architekturaibiznes.pl/16-edycja-biennale-architektury-w-krakowie,9014.html

www.architekturaibiznes.pl/drugi-dzien-16-edycji-miedzynarodowego-biennale-architektury-w-krakowie,9018.html

A już w grudniu ukaże się specjalne wydanie A&B poświęcone tegorocznemu Biennale!

Zapraszamy do lektury!

Kontakt:

Anna Kenig

Pokaż wszystkie

Godziny dziekańskie 26.04.2024 od 8.00-12.00

2024-04-19 12:02:30
2024-04-19 12:09:08
photo

KURS DOKSZTAŁCAJĄCY DLA PRZYSZŁYCH ARCHITEKTÓW ORGANIZOWANY PRZEZ ŚLĄSKĄ OKRĘGOWĄ IZBĘ ARCHITEKTÓW RP

2024-04-19 07:56:51
2024-04-19 07:59:22