Autor: Mirosław Rogula Publikacja: 12.08.2021 Aktualizacja: 12.08.2021

Akademia Sportowa Gliwice z udziałem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Dnia 05.08.2021 na stadionie Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa zarządu GKS „Piast” S.A. Grzegorza Bednarskiego, trenera klubu Waldemara Fornalika, dziekana Wydziału Architektury PŚ Klaudiusza Fross, prof. PŚ, dyrektora Ośrodka Sportu PŚ Krzysztofa Czapli, prof. PŚ. Konferencja dotyczyła dwóch ważnych spraw, pierwsza to przedłużenie na kolejne 3 lata kontraktu z obecnym trenerem, a druga to planowana inwestycja Akademii Sportu Gliwice.

Pomiędzy GKS „Piast” S.A., a Wydziałem Architektury PŚ podpisany został list intencyjny o współpracy w zakresie programowania i projektowania Akademii Sportu Gliwice. Wydział Architektury pragnie być aktywny w tworzeniu nowych przestrzeni publicznych, jak od lata oczekiwane Akademia Sportu i rewitalizacja ośrodka rekreacyjnego jeziora Czechowice. Do wstępnych prac badawczo-projektowych zostaną zaproszeni studenci architektury w formie warsztatów i konkursów, pod kierunkiem specjalistów i architektów  z Wydziału. Całość założenia ma wyróżniać się nie tylko dobrze zbudowanym programem funkcjonalno-przestrzennym dopasowanym do potrzeb użytkowników i planów rozwojowych, ekonomiką rozwiązań, atrakcyjnością, ciekawym designem ale i innowacyjnością. Akademia Sportu to zestawy boisk treningowych z całym wymaganym zapleczem, przeznaczonym dla grup profesjonalnych i grup amatorskich. Duża zasługa w zakresie kreacji pomysłu Akademii należy do głównego udziałowca klubu Zbigniewa Kałuży, właściciela firmy Kar-Tel. Wstępne prace przygotowawcze poprowadzi prof. Klaudiusz Fross.

„… Jest dla nas wielką satysfakcją rozpocząć współpracę w zakresie badań przedprojektowych, programowania i projektowania z tak znamienitym Klubem Sportowym jak Piast Gliwice. … Akademia Sportowa Gliwice to wspaniały pomysł i godna uznania inicjatywa. Gliwice miasto z ambicjami oraz Piast Gliwice powinny mieć taką akademię. Zostały już przygotowane wstępne założenia programowe i wizja, która miała pokazać możliwości zrealizowania zadania na terenie przy jeziorze Czechowice. Jest to doskonałe miejsce dla lokalizacji Akademii. Wstępne badania potwierdziły słuszność decyzji. Piękne otoczenie, dobra komunikacja oraz wzajemne uzupełnienie funkcji, co nazywamy synergią. Sąsiedztwo jeziora jest wielkim atutem Akademii. Po kompleksowej rewitalizacji terenu, zarówno mieszkańcy jak i piłkarze będą mogli korzystać z tras biegowych, rowerowych, torów wodnych. Odpoczywać między treningami w pięknym otoczeniu. Jak wiemy zarówno trening jak i czas wolny, wypoczynku mają znaczenie i tworzą całość. Lokalizacja w tym miejscu Akademii to także pretekst do kompleksowej rewitalizacji i poprawy jakości całego kompleksu rekreacyjnego Czechowice, na miarę oczekiwań mieszkańców i ambicji miasta Gliwice.  Inwestycja Akademii stanie się także impulsem zrównoważonego rozwoju całej okolicy. … W rezultacie działań projektowych Akademia Sportowa Gliwice i Jezioro Czechowice mają stać się: nowoczesnym, profesjonalnym, ośrodkiem sportowym, treningowym i rekreacyjnym; kompleksowo zagospodarowanym terenem o wysokim standardzie; obszarem o zachowanych, naturalnych walorach wodnych, przyrodniczych i krajobrazowych; z nowoczesną infrastrukturą; wieloma atrakcjami; charakteryzujący się wysoką jakością architektury i designu, z elementami projektowania uniwersalnego.”

prof. PŚ, Klaudiusz Fross, dziekan.

Pokaż wszystkie

Zaproszenie na wykład z cyklu Mistrzowie Architketury: Cristiano Billia

2024-03-26 09:23:43
2024-03-26 09:27:23