Autor: Mirosław Rogula Publikacja: 23.06.2021 Aktualizacja: 23.06.2021

Polska Agencja Kosmiczna - Debata

Dnia 16 czerwca odbyła się w trybie zdalnym debata dotycząca możliwości studiowania na kierunkach kosmicznych organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną. W debacie wziął czynny udział Dziekan Prof. PŚ Klaudiusz Fross oraz Nasza absolwentka mgr inż. arch. Wiktoria Dziaduła, przewodnicząca Rady Młodych naukowców przy Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dwa panele tematyczne - Jak edukować i jak znaleźć siebie na studiach? - w których udział wzięli przedstawiciele uczelni:

• dr hab. inż Jan Kindracki prof. PW, Politechnika Warszawska
  • dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ, Politechnika Śląska
  • dr inż. Marcin Makówka, Politechnika Łódzka
  • dr inż. Mirosław Nowakowski, Wojskowa Akademia Techniczna
  • Adam Dąbrowski, Politechnika Gdańska

„… W edukacji należy iść 2-torowo, przede wszystkim realizować program ramowy kształcenia, w naszym przypadku architektów, oraz równolegle prezentować otwartość na nowości, ciekawe zagadnienia suplementarne, np. design samochodowy, architekturę kosmiczną, świat wirtualny. I my to robimy w formie dodatkowych wykładów zaproszonych gości, np. wystąpił dyrektor habitatu kosmicznego architekt Leszek Orzechowski, konkursów, np. na design dla skonstruowanego na wydziale Mechanicznym Technologicznym łazika marsjańskiego, fakultetów, czy zajęć w formule PBL (project base learning), np. po wakacjach w semestrze zimowym odbędą się 2 takie zajęcia o tematyce kosmicznej, będziemy projektować i budować urządzenie do symulacji zmniejszonej grawitacji w celu prowadzenia dalszych ciekawych badań. Planujemy także zbudować kapsułowy mini-habitat kosmiczny. Zainteresowania kosmiczne studenci mogą także realizować na przedmiotach projektowych czy dyplomach, np. tematy które podjęli dyplomanci: Jednostki osiedleńcze na Marsie z symulacja w technologii VR, stacja lotów kosmicznych w Abu-Dhabi, koncepcja habitatu kosmicznego. Można także współpracować w ramach studenckich kół naukowych, korzystać z pracowni świata wirtualnego VR, a także zapraszamy studentów do wspólnych badań i publikacji naukowych, np. studentka a obecnie absolwentka architekt Wiktoria Dziaduła, nasza analogowa astronautka, wykonywała badania w habitacie kosmicznymi jest współautorką publikacji o tematyce kosmicznej w czasopiśmie Builder, Biuletynie Politechniki Śląskiej. W 2017 roku zainicjowałem Program Badawczy Architektury Kosmicznej, jego celem jest wspieranie przez Dziekana wszelkich działań badawczych i dydaktycznych o tematyce kosmicznej. Tak więc nie mając typowych kierunków kosmicznych możemy realizować się na studiach w ramach kierunku architektura - zdobywając zawód architekta, a w przyszłości uprawnienia doprojektowania …”.

Klaudiusz Fross
Dziekan

Pokaż wszystkie

Godziny dziekańskie 26.04.2024 od 8.00-12.00