Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 23.11.2021

Zmarła dr hab. inż. arch. EWA WALA, prof. PŚ

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 60 lat, zmarła dr hab. inż. arch. Ewa Wala, prof. PŚ, ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki.

Ewa Wala urodziła się 24.12.1961 r. w Mikołowie. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w latach 1982-1988. W roku 2001 uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w roku 2015 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W trakcie pracy na Wydziale Architektury (od 1989) uczestniczyła  w licznych projektach badawczych, w tym m.in. w realizowanym dla IPPT PAN w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych 02.21, w badaniach własnych (grant KBN, grant rektorski), w europejskim projekcie REKULA (Restrukturierung der Kulturlandschaften) realizowanym z jednostkami naukowymi z Niemiec i Włoch w ramach programu INTERREG III B CADSES (była koordynatorem polskiej części projektu oraz stałym uczestnikiem Gremium Ekspertów projektu).

Zainteresowania naukowe prof. Ewy Wali koncentrowały się na problematyce zastosowania szkła w architekturze współczesnej oraz na zagadnieniach związanych z przekształceniami terenów i obiektów poprzemysłowych. Z tego zakresu badań opublikowała ok. 40 prac naukowych. Dorobek ten zapewnił Jej pozycję eksperta w środowisku naukowym.

Doświadczenia i kompetencje osiągane w badaniach naukowych prof. Ewa Wala wykorzystywała w pracy dydaktycznej. Była cenionym promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Stworzyła studenckie koło naukowe i przez wiele lat prowadziła jego działalność. Jako nauczyciel akademicki była ceniona i lubiana przez studentów.

Wieloletniej obecności prof. Ewy Wali w środowisku pracowników Wydziału Architektury towarzyszyła aura pracowitości, systematyczności, odpowiedzialności.

Uroczystości pogrzebowe śp. Ewy Wali odbędą się w dniu 25.11.2021. Msza Św. o godzinie 8.45 w Kościele św. Wojciecha w Mikołowie. Pogrzeb bezpośrednio po Mszy św. na cmentarzu parafialnym.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłej.