Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 18.05.2021

Zmarła dr hab. inż. Anna Błach, prof. PŚ

Z żalem zawiadamiamy, że 16 maja 2021 r. w wieku 85 lat zmarła dr hab. inż. Anna Błach, prof. PŚ, inicjatorka utworzenia Ośrodka Geometrii i Grafiki Inżynierskiej w Politechnice Śląskiej.

Profesor Anna Błach urodziła się 13 września 1935 r. we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Pracę w Katedrze Geometrii Wykreślnej rozpoczęła w 1965 roku, po kilku latach pracy w zawodzie inżyniera budownictwa. Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 1973 r. za pracę „Zagadnienie kątów w konstrukcji okręgów”, a habilitowała się pracą „Wybrane zagadnienia geometrii budowlanych struktur obrotowych” w 2001 r.

W latach 1981 – 1982 była zastępcą dyrektora Instytutu Geometrii Wykreślnej oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu. Po przekształceniu Katedry Geometrii Wykreślnej w Ośrodek Geometrii i Grafiki Inżynierskiej w 1993 r. objęła kierownictwo jednostki. W tym czasie Ośrodek został wyłączony ze struktur Wydziału Matematyczno-Fizycznego, stając się samodzielną jednostką międzywydziałową. Jako osoba obdarzona wielkim talentem organizacyjnym Profesor Anna Błach aktywnie dbała o lokalowe i techniczne warunki pracy Ośrodka.

O roku 2000 była członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, w której przewodniczyła Komisji Dydaktyki i Spraw Studenckich. W ramach prac prowadzonych przez Radę koordynowała opracowywanie standardów nauczania dla wielu kierunków studiów.

Była autorką książek dydaktycznych: „Geometria. Przegląd wybranych zagadnień dla uczniów i studentów”, „Inżynierska Geometria Wykreślna. Podstawy i zastosowania”, „Inżynierska Geometria Wykreślna. Podstawy i zastosowania – zbiór zadań”, „Wybrane definicje i konstrukcje geometryczne. Planimetria i stereometria” oraz inicjatorką powstania i współautorką licznych materiałów dydaktycznych opracowanych w Ośrodku Geometrii i Grafiki Inżynierskiej. Była także autorką licznych publikacji i wystąpień konferencyjnych. Do momentu przejścia na emeryturę w 2010 r. brała czynny udział w konferencjach krajowych i zagranicznych.

Dr hab. inż. Anna Błach, prof. PŚ, przewodniczyła od pierwszej konferencji Komitetowi Organizacyjnemu Międzynarodowej Konferencji „Geometria Grafika Komputer” (dawne Seminarium „Geometria i komputer” zorganizowane po raz pierwszy w 1988 r.), a w latach 2002 – 2017 kierowała Komitetem Naukowym Konferencji organizowanej przez Ośrodek Geometrii i Grafiki Inżynierskiej.

W latach 2002 – 2012 pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej. Bardzo aktywnie zajmowała się także organizacją turystyki, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży (organizując m.in. szkółki narciarskie). Po przejściu na emeryturę nadal aktywnie wspierała działania organizacyjne, dydaktyczne i naukowe jednostki, a dla swoich koleżanek i kolegów była wzorem pracowitości, rzetelności i solidności w pracy naukowej i dydaktycznej.

Profesor Anna Błach była przyjaciółką młodzieży, znakomitą organizatorką, wychowawczynią wielu pokoleń młodych pracowników naukowych, świetną i niezawodną szefową, na której pomoc i życzliwość zawsze można było liczyć.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłej wyrazy współczucia i żalu składają Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej.

Msza święta zostanie odprawiona 21 maja 2021 roku o godz. 11:00 w Kościele św. Michała w Gliwicach. Ostatnie pożegnanie nastąpi bezpośrednio po mszy na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie