Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 06.04.2021     Aktualizacja: 08.04.2021

Zmarł prof. zw. dr hab. inż. Maciej Gryczmański

Z żalem zawiadamiamy, że 4 kwietnia 2021 roku zmarł prof. Maciej Gryczmański, wybitny naukowiec, nauczyciel, wieloletni pracownik Politechniki Śląskiej.

Profesor Maciej Gryczmański urodził się 11 lutego 1937 roku w Kazimierzu. W latach 1954–1960 studiował na Wydziale Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Politechniki Śląskiej. Obronił pracę dyplomową pt. „Most stalowy ramowy ze współdziałającą płytą żelbetową”, opracowaną pod kierunkiem prof. Eugeniusza Jamrozika.

W latach 60. pracował m.in. w Biurze Projektów Energetycznych „Energoprojekt”, a także od 1965 roku w Katedrze Mechaniki Gruntów i Fundamentowania. Pracę doktorską pt. „Analiza podłoża uwarstwionego metodą elementów skończonych” obronił w 1973 roku. W latach 1974–1992 był związany z Wyższą Szkołą Inżynierską w Opolu. W 1984 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych. W 1989 roku został właścicielem firmy Doradztwo i Projektowanie Geotechniczne „GEOKONSULTING”.

Od lat 90. Profesor Maciej Gryczmański ponownie pracował na Politechnice Śląskiej – najpierw w Katedrze Konstrukcji Budowlanych, a następnie w Katedrze Geotechniki, którą kierował w latach 1994–2006. Od 1996 do 1999 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Budownictwa. W 1997 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora. W latach 2000–2006 pełnił funkcję wiceprezydenta Polskiego Komitetu Geotechniki.

Profesor Maciej Gryczmański w ciągu swojej pracy naukowo-badawczej łączył wiedzę z praktyką inżynierską. Nieprzerwanie współpracował z licznymi uniwersytetami w kraju i za granicą, jak również z wieloma przedsiębiorstwami i biurami projektowymi. Uczestniczył w wielu ważnych przedsięwzięciach inwestycyjnych na Śląsku.

Zasłynął jako pionier w praktycznych zastosowaniach kolumn kamiennych wykonywanych techniką wymiany dynamicznej, jak również jako propagator metod wzmacniania słabego podłoża gruntowego pod wieloma obiektami kubaturowymi i liniowymi.

Wypromował m.in. 12 doktorów nauk technicznych, nieustannie interesował się rozwojem naukowym pracowników i doktorantów Katedry Geotechniki, a następnie Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Był autorem bądź współautorem licznych prac badawczo-naukowych, inżynieryjno-technicznych oraz ekspertyz i opracowań inżynierskich. W jego dorobku znajduje się bardzo wiele recenzji rozpraw doktorskich, opinii wniosków o nadanie stopnia doktora habilitowanego lub tytułu naukowego.

Był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrody „Zasłużony dla Opolszczyzny” oraz „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski V klasy, nagrody Rektora Politechniki Śląskiej.

Prof. zw. dr hab. inż. Maciej Gryczmański był cenionym naukowcem i dydaktykiem, osobą życzliwą, otwartą, przyjazną i o wielkim poczuciu humoru.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają

Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej

Ostatnie pożegnanie Zmarłego Profesora Macieja Gryczmańskiego, z uwagi na pandemię koronawirusa, rozpocznie się we wtorek 13 kwietnia br. o godz. 12:00 przy głównej bramie Cmentarza Centralnego w Gliwicach.