Autor: Jadwiga Witek     Publikacja: 16.05.2021     Aktualizacja: 17.05.2021

Zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Buchacz

Z żalem zawiadamiamy, że 15 maja 2021 r. odszedł prof. dr hab. inż. Andrzej Buchacz, wybitny naukowiec i wieloletni pracownik Politechniki Śląskiej.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Buchacz był pracownikiem Wydziału Mechanicznego Technologicznego od 1974 r. Jego działalność naukowa obejmuje mechanikę, budowę i eksploatację maszyn, dynamikę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, metody grafów i liczb strukturalnych w analizie i syntezie układów mechanicznych oraz informatykę. Profesor Andrzej Buchacz był autorem lub współautorem ponad 500 publikacji, w tym monografii, podręczników akademickich oraz książek o zasięgu światowym, a także publikacji w znaczących krajowych i międzynarodowych czasopismach. Był promotorem ośmiu prac doktorskich oraz opiekunem naukowym wielu uczestników studiów doktoranckich. Recenzował kilkadziesiąt prac habilitacyjnych, książek, artykułów naukowych oraz wnioski o nadanie tytułu naukowego profesora. Profesor Buchacz kierował wieloma projektami naukowo-badawczymi, których efekty mają istotny wpływ na poziom rozwoju nauki i przemysłu w Polsce.

Profesor Andrzej Buchacz był przez wiele lat Redaktorem Naczelnym Wydawnictwa Politechniki Śląskiej. Pełnił funkcję Prodziekana na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Przez całą swoją karierę naukową bardzo aktywnie i twórczo uczestniczył w wielu pracach na rzecz Wydziału oraz Uczelni, a w szczególności w pracach na rzecz rozwoju dyscypliny inżynieria mechaniczna.

Był członkiem organizacji międzynarodowych i krajowych, a także brał udział w pracach wielu komisji PAN. Od 10 lat był Członkiem Krymskiej Akademii Nauk. W trakcie swojej kariery naukowej przebywał na stażach naukowych na Litwie i Ukrainie, z którymi rozwinął bardzo ścisłą i owocną współpracę.

Profesor Andrzej Buchacz był człowiekiem o bardzo szerokich zainteresowaniach i horyzontach naukowych. Inicjował i brał czyny udział w wielu dyskusjach naukowych, a także rozmowach na tematy niezwykle potrzebne w środowisku naukowym. Będzie nam tego bardzo brakowało.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 maja o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Gliwicach.