Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 31.03.2021

Zmarł dr inż. Jan Bąk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 marca 2021 r. w wieku 76 lat zmarł dr inż. Jan Bąk, emerytowany pracownik byłego Instytutu Mechanizacji Górnictwa, obecnie Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Dr inż. Jan Bąk urodził się 15 października 1944 r. w Brzeszczach. Studia magisterskie na Politechnice Śląskiej ukończył w 1970 roku. W 1979 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Był wieloletnim pracownikiem Wydziału Górnictwa i Geologii (obecnie Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej).

Prace dr. inż. Jana Bąka były ukierunkowane na zagadnienia związane mechaniką oraz budową i eksploatacją maszyn. Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej” w 1985 r., Srebrny Krzyż Zasługi II st. w 1985 r., Złotą Odznakę „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”. Był członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej
i Stosowanej oraz Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Śląskiej, a także autorem i współautorem licznych prac naukowych, z dziedziny mechanika, budowa i eksploatacji maszyn, opublikowanych w zagranicznych i krajowych czasopismach naukowych.

Dr inż. Jan Bąk był cenionym naukowcem oraz znakomitym wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, bardzo życzliwym i lubianym nauczycielem, zawsze gotowym do pomocy i wsparcia merytorycznego, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Cieszył się dużym autorytetem wśród współpracowników i nigdy nie odmawiał pomocy.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają

Rektor, Senat oraz Wspólnota  Akademicka Politechniki Śląskiej

Uroczystość pogrzebowa odbędzie 2 kwietnia 2021 roku o godz. 13.00  w kaplicy na Cmentarzu Centralnym przy ul. Kozielskiej 120 w Gliwicach.