Zielony plakat z figurą kuli ziemskiej i napisami.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 15.06.2022

Zbliża się V Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVII Kongres Techników Polskich

Pod hasłem „Inżynierowie dla zdrowej planety” odbędzie się V Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVII Kongres Techników Polskich, w tym roku na Politechnice Śląskiej. Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się
23 czerwca. W programie m.in. sesje panelowe i tematyczne z udziałem naukowców i gości.

Pierwszego dnia, podczas sesji otwierającej, zaplanowano wystąpienia m.in. rektora Politechniki Śląskiej i przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo‑Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Ewy Mańkiewicz-Cudny; posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka; honorowego przewodniczącego SZIP, prezesa Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej prof. Andrzeja Nowaka; sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń N-T Janusza Ptaka; wiceprezesa Centrum Łukasiewicz
ds. Badań i Rozwoju Marcina Kraski.

Wykłady inaugurujące wygłoszą: prof. Aleksander Sieroń („Medycyna i technika - trwałe małżeństwo z rozsądku”) oraz dr Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej („Biodruk 3D - nadzieje i wyzwania”).

Sesje plenarne i tematyczne obejmą m.in. takie tematy jak: „Rola inżynierów w świecie po pandemii COVID-19”, „Czy sztuczna inteligencja zdetronizuje człowieka”, „Przyszłość – energetyka wodorowa czy inna?”, „Czy społeczeństwo potrzebuje kultury technicznej?”, „Badania kosmiczne”.

Pełny program na stronie wydarzenia: https://www.szip.org.pl/program/

Kongresy Techników Polskich (KTP) gromadzące polskich inżynierów organizowano od XIX w. Pierwszy odbył się w 1882 r. Wzięli w nim udział inżynierowie z trzech zaborów
i emigracji. Ważnym celem inżynierskich spotkań była i jest integracja środowiska
i wymiana wiedzy oraz doświadczeń. Do tej tradycji powrócono organizując w latach dziewięćdziesiątych, w organizowanych przez FSNT-NOT sympozjach „Polacy Razem”. Dwa pierwsze sympozja odbyły się w Warszawie, a kolejne w Londynie, Wilnie i we Wiedniu. W ich wyniku polscy inżynierowie mieszkający i pracujący poza graniami zaczęli nawiązywać kontakty z polskimi uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami.

Spowodowało to podniesienie rangi organizowanych spotkań nadając im rangę zjazdu. FSNT-NOT, Politechnika Warszawska i Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej zorganizowały we wrześniu 2010 r. w Warszawie I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (SZIP), który zgromadził ok. 500 polskich inżynierów z kraju i zza granicy. Wówczas też zdecydowano, że światowe zgromadzenia polskich twórców techniki odbywać się będą co 3 lata.

Głównymi tematami tych zjazdów jest współdziałanie na rzecz wsparcia przez polonijnych inżynierów innowacyjności polskiej gospodarki oraz edukacji sprzyjającej rozwojowi twórczych postaw społeczeństwa, a także umiejętności przekładania pomysłów i wynalazków na praktykę gospodarczą.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.szip.org.pl

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie