Na zdjęciu widzimy z lotu ptaka hol MCK w Katowicach z uczestnikami kongresu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.04.2022     Aktualizacja: 28.04.2022

Zakończył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy

Co zrobić, by więcej polskich dokonań naukowych było komercjalizowanych i wdrażanych – m.in. nad tym zastanawiali się uczestnicy trzeciego i ostatniego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, na którym przez cały czas obecna była Politechnika Śląska.

W środę podczas paneli eksperckich Uczelnię reprezentowali: Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk; Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii dr inż. Magdalena Letun-Łątka; Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów prof. Krzysztof Pikoń; Prodziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.

Motywem przewodnim debaty z udziałem prof. Pawełczyka była współpraca nauki z biznesem – jak ona wygląda i jak można ją poprawić. Na początku uczestnicy nawiązali do tytułu, jakie otrzymały Katowice – jako stolica całego regionu, które w 2024 r. będą Europejskim Miastem Nauki. W ocenie mówców będzie to wielkie, całoroczne święto szeroko pojętej nauki, której rozwój w regionie jest możliwy, dzięki bliskiej współpracy największych tutejszych uczelni.

Zdaniem prof. Pawełczyka sesja o współpracy nauki z biznesem jest bardzo ważnym tematem poruszonym podczas Kongresu. Jej uczestnicy zastanawiali się bowiem, co powoduje, że pomimo wielu dokonań naukowych na europejskim czy nawet światowym poziomie, polskim naukowcom nieczęsto udaje się skomercjalizować swoje pomysły, czyli przełożyć je na biznes.

Prof. Pawełczyk przypomniał, że sami naukowcy zwykle koncentrują się na publikowaniu wyników badań naukowych, co ma kluczowe znaczenie dla ich indywidualnego rozwoju, ale również oceny uczelni. – Efekt komercjalizacji jest w tym przypadku mniej doceniany – dodał prof. Pawełczyk.

Dodał, że owszem, widoczna jest zmiana podejścia, by naukowcy, formułując swoje tematy badawcze, mieli przed sobą także perspektywę możliwej komercjalizacji i wdrożenia, jednak w tym zakresie potrzebują oni pomocy ze strony doświadczonych przedsiębiorców czy menedżerów.

Ponadto prof. Pawełczyk wskazał, że jego zdaniem, polskiej nauce brakuje kontaktów międzynarodowych, a bez nich polscy naukowcy nie znajdą miejsca w międzynarodowych konsorcjach. – Czasem może lepiej, aby zamiast koncentrować się na przygotowaniu mniej znaczącej publikacji i temu poświęcić swój czas, pojechać na dłużej za granicę do jakieś dobrej jednostki i tam dać się poznać oraz przyjrzeć, jak tam zespół pracuje. Wtedy jest szansa, że z jednej strony zostaniemy zaproszeni do międzynarodowych projektów, a z drugiej, że podpatrzymy tamtejsze metody pracy, w wyniku czego powstaną również znaczące publikacje – powiedział prof. Pawełczyk.

Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii dr inż. Magdalena Letun-Łątka uczestniczyła w panelu: Własność intelektualna w gospodarce. Przy tej okazji ekspertka podkreśliła, że Politechnika Śląska traktuje badania naukowe jako priorytet, ponieważ stanowią one podstawę do rozwoju działalności innowacyjnej przedsiębiorstw i rozwoju przedsiębiorczości akademickiej. – Uczelnianą własność intelektualną traktujemy jako szansę i to właśnie ona łączy świat nauki z otoczeniem – powiedziała dr inż. Letun-Łątka.

Dodała, że w dobie globalizacji zdolność do kreowania innowacji stanowi coraz to ważniejszy czynnik warunkujący długookresowe powodzenie ekonomiczne przedsiębiorstwa. – Poprzez własność intelektualną budujemy ekosystem pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwem i jest to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed Uczelnią na polu transferu technologii i komercjalizacji wyników badań – wskazała.

Z kolei Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów prof. Krzysztof Pikoń wziął udział w sesji dotyczącej gospodarki odpadami. Uczestnicy tego panelu dyskutowali m.in. na temat nowoczesnych technologii w organizacji kompleksowej zbiórki odpadów komunalnych, odzysku energii z odpadów oraz o Zielonym Ładzie.

– Musimy uświadomić sobie, że stoimy w przededniu rewolucji, która nazywa się gospodarka o obiegu zamkniętym. Będzie ona miała ogromny wpływ na to, co w tej chwili uznajemy za gospodarkę odpadami, na każdy z jej elementów. (…) W przyszłości rynek odpadów będzie całkowicie inny – wystarczy spojrzeć na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Mamy tam wydłużenie życia produktów, ekonomię współdzielenia oraz szereg czynników, które zdecydowanie wpłyną na skład morfologiczny odpadów. Będziemy do nich zupełnie inaczej podchodzić, ponieważ w gospodarce o obiegu zamkniętym jest również wpisana pewna zmiana mentalności i podejścia. Już dziś proszę spojrzeć na młodzież, która nie chce już pić wody mineralnej z plastikowej butelki, ponieważ jest to niemodne – mówił prof. Pikoń.

Ostatnim panelistą z ramienia Politechniki Śląskiej był Prodziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, uczestniczący w sesji o kadrach w zmieniającym się świecie.

 

– Czwarta rewolucja przemysłowa niesie ze sobą ogrom zmian m.in. właśnie w kompetencjach i zawodach. (…) Można powiedzieć, że w najbliższym czasie trochę zawodów zniknie z rynku, a trochę pojawi się nowych. Oczywiście, gdyby ktoś teraz zadał pytanie, jakie to będą zawody – nie mam pojęcia i myślę, że nikt go nie ma. Podam przykład z życia – zawodu, który już zanika i który się pojawia. Coraz częściej moi znajomi, którzy zajmują się poligrafią, tracą pracę. Cyfryzacja powoduje, że coraz więcej producentów decyduje się na wydawnictwa w sposób cyfrowy. Z drugiej strony pojawia się nowy zawód, z zupełnie nowymi kompetencjami, który się nazywa drukarz 3D. Od kilku lat na Politechnice Śląskiej rozwijamy m.in. kompetencje wśród osób, które mogą być w przyszłości właśnie drukarzami 3D – powiedział dr hab. inż. Gąsiorek, prof. PŚ.

Tegoroczna, XIV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego zebrała blisko 9 tys. gości, reprezentujących świat gospodarki, biznesu, nauki i polityki. Podczas trzech dni imprezy odbyło się 150 sesji poruszających najważniejsze tematy przeobrażającej się gospodarki, w ich aktualnym społecznym i geopolitycznym kontekście – z udziałem tysiąca panelistów.

Ponadto przez cały czas trwania Kongresu w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach było obecne stoisko Politechniki Śląskiej. Uczestnicy imprezy mogli przyjść i m.in. zobaczyć bolid w całości zaprojektowany i skonstruowany przez studentów z koła naukowego POLSL Racing. Można tam było także otrzymać najnowszy numer Biuletynu Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie