na zdjęciu widzimy uczniów pracujących w labratorium
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 28.03.2023

XXIX Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Śląskiej

Już po raz 29. na Politechnice Śląskiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny. W imprezie udział wzięli uczniowie szkół średnich z całej Polski. Wydarzenie jest okazją dla młodzieży na rozwijanie swoich zainteresowań z zakresu chemii, a także poznanie naszej Uczelni.

Tegoroczna edycja odbyła się po trzech latach przerwy. W konkursie wzięło udział 86 uczniów z 28 szkół z siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego. Najlepsi uczestnicy zostali wyłonieni po dwóch rundach konkursowych. W części pisemnej, która odbyła się 4 marca 2023 roku, uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę teoretyczną. Do finału zakwalifikowało się 17 najlepszych uczestników, którzy 16 marca  zmierzyli się z zadaniem laboratoryjnym.

Wygrali ci, którzy wykazali się największą wiedzą i pomysłowością. Miejsca na podium zajęli Maciej Multan z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, Kacper Jakubowski z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz Łukasz Talaga z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, a pozostali laureaci otrzymali nagrody książkowe.

na zdjęciu widzimy uczniów siedzących w sali wykładowej

Nie tylko uczniowie zostali uhonorowani w trakcie konkursu. Nauczyciele, którzy przygotowali swoich uczniów do eliminacji i finału, również otrzymali nagrody. Karty podarunkowe przypadły wszystkim nauczycielom finalistów, a specjalne nagrody książkowe ufundowane przez Radę Zakładową ZNP przy Politechnice Śląskiej oraz NZZ Solidarność na Politechnice Śląskiej otrzymali: mgr Hubert Bednarski, mgr Monika Gałkiewicz i dr Piotr Połomka, którzy przygotowali laureatów miejsc 1-3.

Sponsorzy XXIX Konkursu Chemicznego: Energopomiar, NITROERG S.A, Syntal Chemicals, JSW Koks S.A. i EKOMAX zapewnili wsparcie finansowe i nagrody dla laureatów. Organizatorem konkursu był Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Chemicznego oraz Gliwicki oraz oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Zdjęcia Magdalena Gwóźdź