Władze rektorskie Uczelni i zarząd Gliwic
Autor: Iwona Flanczewska-Rogalska     Publikacja: 17.03.2023

Współpraca Uczelni z Gliwicami

Realizacja wspólnych tematów i inicjatyw oraz podsumowanie dotychczasowej współpracy Uczelni z Gliwicami były głównymi tematami spotkania kolegium rektorskiego Politechniki Śląskiej z władzami miasta. Obie strony zgodnie podkreśliły potrzebę regularnych kontaktów.

13 marca br., z inicjatywy Rektora Politechniki Śląskiej, prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej odbyło się spotkanie władz rektorskich Uczelni z władzami miasta Gliwice. Spotkanie było nawiązaniem do cyklicznych wzajemnych spotkań przedstawicieli największej technicznej uczelni na Górnym Śląsku oraz zarządu miasta, na terenie którego znajduje się główna siedziba Uczelni.

Spotkanie otworzył prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej, który przywitał prezydenta Gliwic Adama Neumanna oraz jego zastępców: Ewę Weber, Aleksandrę Wysocką i Mariusza Śpiewoka, wyrażając równocześnie zadowolenie z możliwości omówienia tematów dotyczących realizacji wspólnych inicjatyw.

Władze Uczelni reprezentowali: Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno- Gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof.  dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz i Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ

Uczestnicy spotkania

Rektor Politechniki Śląskiej podkreślił znaczenie współpracy Uczelni z miastem i nakreślił kierunki wzajemnego rozwoju.

-Jesteśmy przekonani, że wzajemne kontakty i relacje uczelni z miastem Gliwice będą się dalej owocnie rozwijać. Współdziałanie i współpraca odbywają się w wielu obszarach, od infrastruktury i zmian w obrębie dzielnicy akademickiej po współorganizację i wsparcie działań naukowo-dydaktycznych, kulturalnych i sportowych. Cieszy nas fakt, że obie strony deklarują wspólne działania i zaangażowanie na rzecz przyszłości miasta, które jest główną siedzibą uczelni.
W niedalekiej przyszłości ta synergia przyniesie jeszcze lepsze efekty- powiedział prof. Arkadiusz Mężyk. Rektor w swoim wystąpieniu wspomniał też o współpracy przy organizacji wydarzeń o charakterze naukowym i gospodarczym. 

uczestnicy spotkania

Temat wsparcia dla Uczelni szczegółowo omówił prezydent Gliwic Adam Neumann. Wskazał między innymi na przebudowę ulicy Akademickiej oraz wsparcie miasta w zakresie inwestycji
w infrastrukturę uczelni i regulację spraw gruntowych. Zwrócił też uwagę na znaczenie wzajemnej współpracy przy określaniu kierunków rozwoju miasta, w tym tworzeniu strategii „Gliwice 2040” oraz zaangażowanie miejskich spółek i placówek oświatowych w realizację prac naukowo-badawczych, zajęć dydaktycznych, imprez kulturalnych oraz wydarzeń sportowych Uczelni.

-Politechnika Śląska kształci tysiące studentów, chętnie zatrudnianych później przez lokalne firmy i regionalny biznes. Wieloletnia obecność tej uczelni w Gliwicach i jej wyjątkowy kapitał ludzki stymulują rozwój naszego miasta, nadając mu akademicki charakter i umożliwiając pełne wykorzystanie posiadanego potencjału. Zależy nam nie tylko na kontynuacji długiej i owocnej współpracy z Politechniką Śląską, ale też na jej stałym poszerzaniu w wielu obszarach. Wyjątkowo cenny dla pozycji miasta jest zwłaszcza transfer myśli technicznej do innowacyjnego przemysłu wysokich technologii i miejskich spółek- mówił prezydent Gliwic Adam Neumann. Na spotkaniu omówiono kierunki dalszej współpracy pomiędzy Miastem Gliwice a Politechniką Śląską, w tym w szczególności działania na nadchodzące miesiące.

Prof. Janusz Kotowicz zwrócił szczególną uwagę na promocję a także wspieranie przez Miasto Gliwice działań zarówno z obszaru kultury, sportu jak i nauki. Obydwie strony zgodziły się na dalsze szczegółowe ustalenia w tych sprawach i zgodnie podkreśliły potrzebę regularnych kontaktów w równie reprezentatywnym gronie.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie