Na zdjęciu widzimy uczestników programu stojących przed budynkiem
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 30.01.2023

Wizyta naukowców PŚ na University Sains Malaysia

Naukowcy Politechniki Śląskiej w styczniu przebywali w Malezji na University Sains Malaysia. Wizyta odbywała się w ramach projektu Erasmus+ „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR, Geomatyka w Ograniczaniu Ryzyka Wystąpienia i Skutków Katastrof Naturalnych). Politechnika Śląska jest liderem tego projektu. W ramach projektu na sześciu azjatyckich uniwersytetach powstanie kierunek szkolący specjalistów w zakresie prognozowania, monitorowania i analizowania katastrof naturalnych.

Projekt Erasmus+ „Geomatics for Disaster Risk Reduction” realizowany jest od 2021 roku. Bierze w nim udział 10 partnerów: 6 uniwersytetów azjatyckich z Kambodży, Malezji i Filipin oraz uniwersytety z Hiszpanii i Grecji, a także firma konsultingowa z Luksemburga. Głównym koordynatorem od stycznia ub. roku jest dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej PŚ.

– Celem projektu jest utworzenie nowej specjalności studiów „Geomatics for Disaster Risk Reduction” z niezbędnym zapleczem laboratoryjnym na sześciu uniwersytetach azjatyckich z Kambodży, Malezji i Filipin. Na kierunku kształcona będzie wysoko wyspecjalizowana kadra przygotowana do prognozowania, monitorowania i analizowania katastrof naturalnych, a w przypadku ich wystąpienia zarządzania nimi, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanym i infrastrukturze – powiedział dr inż. Krzysztof Tomiczek.

Na zdjęciu widzimy salę komputerową ze stanowiskami komputowymi przy których siedzą uczestnicy wykładu

Azja i jej część południowo-wschodnia jest najbardziej narażonym na świecie regionem katastrofami naturalnymi. Są one codziennym elementem życia mieszkańców tego regionu. – W Azji Południowo-Wschodniej dochodzi rocznie do około 180 katastrof naturalnych, na świecie liczba ta wynosi około 430. Rejon ten ponosi również największe straty materialne - około 80 mld dolarów rocznie - w stosunku do około 200 mld dolarów na świecie (dane z roku 2021). Około 65% wypadków śmiertelnych w wyniku katastrof naturalnych przypada na Azję (przy około 105 tys. wypadków na świecie). Do najczęściej występujących należą: powodzie, sztormy i tajfuny, trzęsienia oraz osunięcia ziemi. Według prognoz ta sytuacja będzie się utrzymywała w najbliższych latach – podkreślił dr inż. Krzysztof Tomiczek.

W ramach realizowanego projektu naukowcy Politechniki Śląskiej w dniach od 8 do 20 stycznia 2023 roku przebywali w Malezji na University Sains Malaysia (USM). W pierwszym tygodniu, w ramach projektu Erasmus+ „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR, Geomatyka w Ograniczaniu Ryzyka Wystąpienia i Skutków Katastrof Naturalnych), natomiast w drugim, w ramach krótkoterminowego stażu naukowego połączonego z promocją Politechniki Śląskiej.

W zaplanowanych w projekcie działaniach naukowcy z Polski, Hiszpanii, Grecji i Malezji przygotowali wykłady i treningi. Oprócz dra inż. Krzysztofa Tomiczka, Politechnikę Śląską reprezentowały biorące udział w projekcie: dr hab. inż. Anna Bluszcz, prof. PŚ i dr inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej PŚ.

Na zdjęciu widzimy uczestników wykładów pozujących w sali wykładowej

– Podczas wizyty na University Sains Malaysia naukowcy Politechniki Śląskiej w ramach treningów GeoDRR wygłosili wykłady dotyczące zagadnień geomatyki, sejsmiczności, metodyki badań naukowych, zagrożeń i zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem oraz GIS (Geographic Information System, System Informacji Geograficznej) – powiedział dr inż. Krzysztof Tomiczek.

Całodzienne spotkania wypełnione były warsztatami, wykładami, treningami i szkoleniami. Odbyło się także spotkanie menedżerów projektu – przedstawicieli wszystkich partnerów, na którym omówiono stan realizacji projektu i dalsze planowane działania.

W drugim tygodniu, w czasie krótkoterminowego stażu na University Sains Malaysia, realizowano wcześniej zaplanowane z USM działania, promując równocześnie Politechnikę Śląską. University Sains Malaysia jest wysoko notowanym uniwersytetem malezyjskim, zajmującym wysokie (501-600) miejsce na Liście Szanghajskiej.

Podczas spotkania z władzami wydziałowymi i rektorskimi USM podpisano list intencyjny dotyczący planowanej współpracy w zakresie realizacji wspólnych projektów studenckich i staży doktorskich. List ze strony Politechniki Śląskiej został podpisany przez JM Rektora prof. Arkadiusza Mężyka oraz H.E. Vice-Rektor USM prof. Narimah Samat.

Dr Krzysztof Tomiczek, prof. Anna Bluszcz i prof. Katarzyna Tobór-Osadnik wygłosili także wykłady dla studentów USM m.in. na temat: wpływu wody na własności wytrzymałościowo-deformacyjne z punktu widzenia geotechniki oraz geomechaniki, zarządzania projektami informatycznymi, zrównoważonego zarządzania projektami i inżynierii bezpieczeństwa w kontekście zagrożeń naturalnych.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami USM reprezentującymi m.in. Centrum Badań nad Zrównoważonym Rozwojem, Działy Technologii, Centrum Badań nad Inżynierią Rzeczną i Odwadnianiem Miast, Biuro Strategicznego Rozwoju Korporacyjnego, Dział Współpracy Akademickiej i Międzynarodowej, Centrum Wymiany Międzynarodowej i Współpracy, Badań Innowacyjnych i Systemu Informacji Geograficznej miasta Penang. Podczas tych spotkań zaprezentowano ofertę naukowo-badawczą Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie