DSC_0062
Autor: Martin Huć     Publikacja: 06.06.2023

W Planetarium Śląskim o AI w dronach
i robotyce

Za nami konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska, która w dniach 1-2 czerwca odbyła się w Planeterium Śląskim w Chorzowie w ramach jubileuszowej X Droniady. Ponad 40 prelegentów przez dwa dni dyskutowało o AI w dronach i robotyce.

Główną tematyką referatów i debat były pozytyne aspekty związane z zastosowaniem AI w dronach i robotyce. W konferencji wzięli udział m.in. naukowcy Politechniki Śląskiej, przedstawiciele firm dronowych i informatycznych oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uczestników tego wydarzenia powitał m.in. dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ - prorektor ds. infrastruktury i promocji PŚ.

- Politechnika Śląska bierze udział w Droniadzie od lat i w niej wygrywa – mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ. - Jesteśmy tu po to, by zarazić Was pasją do dronów, by zachęcić do studiowania na Politechnice Śląskiej w zakresie lotnictwa. Otworzyliśmy bowiem kształcenie lotnicze – wybudowaliśmy hangary, mamy samoloty, dlatego na pewno można zaspokoić swoją ciekawość w zakresie budowy dronów, technologii dronowych, komunikacji, lotnictwa. Zaraźcie się pasją do dronów i zarażajcie nią innych.

DSC_0096

Politechnika Śląska już po raz drugi była współorganizatorem Droniady. Do tej pory impreza ta kojarzona była jednak głównie z rywalizacją zespołów w konkurencjach terenowych.

- Razem z profesorem Jarosławem Kozubą zaproponowaliśmy, aby połączyć ją z konferencją, nadać jej także ton naukowy, techniczny - mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ, który prowadził obrady wspólnie z Piotrem Rutkowskim, wiceprezesem zarządu Fundacji Instytutu Mikromakro. - Miałem okazję rozmawiać z uczestnikami i przynali, że ta formuła okazała się ciekawa i byli zadowoleni z udziału w Droniada Tech.

Dwudniowe rozmowy przyniosły wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących m.in. pierwszej pierwszej wojny dronowej, która toczy się na Ukrainie oraz jak wpływa na akceptację społeczną dla robotyki powietrznej. Przedstawiono także wyzwania związane z AI w gospodarce i społeczeństwie oraz zagadnienia związane ze sposobem kształcenia informatyków w czasach, gdy z pomocą AI można szybko przygotować zaawansowane programy.

- Pojawiły się referaty techniczne, z pogranicza prawa, a także pokazujące ten temat od strony etycznej – kiedy powinniśmy używać sztucznej inteligencji oraz w jakim celu, mając choćby na uwadze wojnę na Ukrainie - podsumowuje dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ. - Mogliśmy usłyszeć różne spojrzenia naszych gości na ten temat, ale wszyscy byli zgodni, że jest pewna granica, której nie można przekroczyć. I będzie dobrze, dopóki człowiek będzie panował nad sztuczną inteligencją.

DSC_0211

Imprezę zakończyła debata „Kiedy nie warto korzystać z systemów autonomicznych i AI”, w której wziął udział m.in. prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej

- Rozwoju nie zatrzymamy, ale próbujmy używać go mądrze – podsumował prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prof. PŚ. - Wszelkie nowe technologie stwarzają mnóstwo możliwości i naszym zadaniem jest tak z nich korzystać, aby to była korzyść dla wszystkich - dla społeczeństwa, dla naszej planety.

W trakcie trwania konferencji dużym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy przygotowane przez wydziały Politechniki Śląskiej - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej

- Chciałbym ponadto podziękować władzom naszej Uczelni za wsparcie merytoryczne, organizacyjne, jak również finansowe w przygotowaniu Droniada Tech - mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ.

DSC_0231

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie