Konferencja EDUAL 2021
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 09.04.2021

V Konferencja Edukacja Dualna „EDUAL”

Konferencja Edukacja Dualna „EDUAL” – „Inteligentne miasta i mobilność przyszłości” poruszy najważniejsze zagadnienia związane z kształceniem kadr inżynierskich w zakresie współczesnych wyzwań transportu w miastach i metropoliach. Tegoroczne wydarzenie poświęcone edukacji dualnej potrwa od 21 do 22 kwietnia i odbędzie się w formule online.

Kształcenie kadr inżynierskich wymaga połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną oraz ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W taki sposób gwarantuje pozyskanie wybranego zawodu, a także przyczynia się do prowadzenia nowoczesnych badań i działań odpowiadających na potrzeby gospodarki, przemysłu, środowiska i społeczeństwa. Podczas V Konferencji Edukacja Dualna „EDUAL” zostaną zaprezentowane zagadnienia dotyczące obszaru: inteligentne miasta i mobilność przyszłości. Ponadto doświadczeniami w realizacji studiów dualnych podzielą się przedstawiciele przemysłu oraz uczelni, a także studenci i absolwenci. Zostaną również zaprezentowane kierunki studiów, prowadzone przez Politechnikę Śląską w zakresie edukacji dualnej.

— Debata nad studiami dualnymi oraz kształceniem przyszłych kadr inżynierskich w kontekście wyzwań współczesnego transportu w miastach i metropoliach ma ogromne znaczenie dla Politechniki Śląskiej. Jako uczelnia zlokalizowana w pierwszej w Polsce metropolii oraz w pobliżu jednej z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych zdajemy sobie  sprawę,  że odpowiednie  przygotowanie  studentów,  tak aby w pełni odpowiadali  na potrzeby współczesnego rynku pracy, jest jednym z głównych zadań naszej Uczelni. Dlatego też rozwijanie oferty studiów dualnych na Politechnice Śląskiej jest obecnie jednym z naszych priorytetowych celów w zakresie kształcenia — mówi JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Studia dualne na Politechnice Śląskiej przyciągają studentów, zainteresowanych łączeniem wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, które są nabywane podczas zajęć u wybranego przedsiębiorcy. Pracodawca może więc wpływać na rozwój przyszłego pracownika i kształtować kompetencje nieodzowne w odpowiadaniu na wyzwania nowoczesnego przemysłu czy innowacyjnego przedsiębiorstwa i biznesu.

— W roku 2018 otrzymaliśmy największe w Polsce wśród publicznych uczelni  akademickich  dofinansowanie  w  ramach  projektu  Narodowego  Centrum  Badań i Rozwoju „Studia dualne”. Umożliwiło nam ono realizację aż pięciu projektów studiów dualnych na Politechnice Śląskiej, a tym samym jeszcze lepsze dostosowanie oferty kształcenia przyszłych kadr inżynierskich do potrzeb pracodawców. Na konferencji zostaną przedstawione doświadczenia zdobyte podczas prowadzenia kierunków dualnych w Politechnice Śląskiej i na innych uczelniach w Polsce — wyjaśnia prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. — Studia dualne to wciąż rozwijająca się w kraju forma edukacji, dlatego nadal jest wiele wątpliwości i pytań. Będziemy szukać odpowiedzi na te kwestie właśnie podczas tegorocznej edycji konferencji. W wydarzeniu wezmą udział zarówno przedstawiciele firm ściśle współpracujących z Politechniką Śląską w zakresie  kształcenia  dualnego,  jak i przedstawiciele innych  polskich szkół wyższych,  które realizują kształcenie studentów w trybie dualnym — dodaje.

Konferencji Edukacja Dualna „EDUAL” – „Inteligentne miasta i mobilność przyszłości” potrwa od 21 do 22 kwietnia i będzie realizowana w trybie zdalnym. Organizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., a partnerami Miasto Katowice i Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Konferencja została objęta patronatami honorowymi: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program konferencji

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie