Na zdjęciu widzimy aulę na której w czarnych togach siedzą doktorzy
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.05.2023     Aktualizacja: 30.05.2023

Uroczysta Promocja doktorska

W Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w dniu 20 maja już po raz kolejny odbyła się uroczysta Promocja doktorska, w czasie której dyplomy doktora habilitowanego i doktora otrzymały osoby, które uzyskały stopnie w 2022 roku. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskało 31 osób w tym 13 kobiet, natomiast stopień naukowy doktora – 106 osób w tym 29 kobiet. Podczas wydarzenia ks. prof. Józef Bremer otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.

Promocje doktorskie i habilitacje to jedno z najważniejszych wydarzeń na Uczelni, odbywające się w rocznicę powołania Politechniki Śląskiej, która przypada 24 maja. W uroczystości wzięły udział władze Uczelni: rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. ogólnych prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz.

– Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w przeddzień siedemdziesiątych ósmych urodzin naszej Alma Mater. Nasza wspólnota wzbogaca się o kolejnych doktorów i doktorów habilitowanych, którzy podnoszą potencjał naukowy i intelektualny naszej uczelni – zwrócił się do zebranych rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

- Cieszę się, że od 1952 roku, kiedy to na Politechnice Śląskiej pierwsza kobieta uzyskała stopień naukowy doktora, liczba pań zdobywających naukowy awans na naszej Uczelni systematycznie wzrasta – mówił rektor.

W swoim przemówieniu prof. Arkadiusz Mężyk, podkreślił znaczenie jakie dla rozwoju regionu ma Politechnika Śląska. - Od 78 lat tworzymy naukową bazę dla rozwoju przemysłu i nowych technologii. Stale podnosimy naszą naukową doskonałość. Od 2019 roku realizujemy prestiżowy program Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza, który wiąże się z ogromną szansą na rozwój, ale też odpowiedzialnością. Uczestniczymy w międzynarodowych projektach europejskich - współtworzymy Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Uczelnia rozwija się także poprzez Priorytetowe Obszary Badawcze, coraz więcej pracowników, zwłaszcza młodych, realizuje badania w ramach programów projakościowych, a ich efekty są wdrażane i znajdują zastosowanie w przemyśle - powiedział prof. Arkadiusz Mężyk. 

Rektor podkreślił także udział Politechniki Śląskiej w przyznaniu miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.  

Po uroczystym ślubowaniu doktorów nastąpiło wręczenie przez Rektora dyplomów. Wśród nich dr hab. inż. Katarzyna Stolecka- Antczak, która pracę habilitacją pisała na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Jestem szczęśliwa, że po doktoracie udało mi się dotrzeć do kolejnego etapu kariery zawodowej. Mam nadzieję, że zrealizuję następne cele, tutaj na Politechnice Śląskiej – dodała. Rozprawa habilitacyjna dr hab. inż. Katarzyny Stoleckiej-Antczak, dotyczyła zagadnień związanych z identyfikacją zagrożeń przy użytkowaniu paliw. ­- Zajmuję się oceną ryzyka, analizą zagrożeń przy użytkowaniu różnych substancji, w procesach transportu bądź magazynowania czy też końcowego użytkowania – wyjaśniła.

Dyplom doktora odebrał także dr inż. Adrian Kukofka. ­ – ­ Pisanie doktoratu to bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli łączy się to z pracą zawodową. Dr inż. Kukofka pisał doktorat wdrożeniowy na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, na co dzień pracuje w katowickiej firmie Progresja.

– Moja praca doktorska dotyczyła druku 3D  w symulowanych warunkach kosmicznych. Prowadzimy projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej a doktorat był jego częścią i posłużył jako podstawa do dalszych badań – wyjaśnia. – Pisanie doktoratu wdrożeniowego to szansa na pozyskania szerszej  wiedzy, pozwala to wykorzystać dwie ścieżki rozwiązywania problemów – naukowej i przemysłowej – zaznaczył.    

Podczas dzisiejszej uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych wręczono także tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. W tym roku otrzymał go ks. prof. Józef Bremer. Tytuł ten przyznawany jest wybitnym uczonym i nauczycielom akademickim, którzy swoją postawą, działalnością i zaangażowaniem przyczyniają się do budowania prestiżu i rozwoju Politechniki Śląskiej.

na zdjęciu widzimy uroczystośc wręczenia tytułu Honorowego Profesora. Rekotrów w togach oraz ks. profesora

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie