Grafika przedstawia młodą kobietę patrzącą w telefon i napisy o ankiecie.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 09.06.2022

Studencie, weź udział w międzynarodowej ankiecie EUROSTUDENT!

Studencie, weź udział w międzynarodowej ankiecie dotyczącej życia
i studiowania w Polsce! Politechnika Śląska, na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki, bierze udział w kolejnej edycji projektu badawczego – EUROSTUDENT. To największe europejskie przedsięwzięcie badawcze
w formie ankiety internetowej, dotyczące życia studentów.

Link do ankiety: https://pbs.pl/eurostudent

EUROSTUDENT VIII to kolejna edycja międzynarodowego projektu badawczego, którego celem jest analiza społeczno-ekonomicznych warunków studiowania i porównanie ich z warunkami panującymi w blisko 30 krajach Europy. Cykliczny charakter pomiaru pozwala na uchwycenie trendów, których znajomość jest przydatna w kształtowaniu polityki publicznej w sektorach szkolnictwa wyższego. Nad metodologią badania czuwa zespół złożony z przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących, pod kierunkiem badaczy z Niemiec, Austrii i Holandii. Polska bierze udział w projekcie już po raz piąty. Dość skomplikowana, wielostopniowa metodologia, przesądza o unikatowości projektu, gwarantując trafność wyciąganych na jego podstawie wniosków.

Badanie skierowane jest do osób studiujących stacjonarnie (dziennie) oraz niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo); na studiach:

- pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich lub równorzędnych),

- drugiego stopnia (lub równorzędnych),

- jednolitych (magisterskich lub równorzędnych),

- osób studiujących na studiach podyplomowych,

- na odległość (studia prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).

Za realizację badania w Polsce odpowiada niezależna agencja badawcza PBS. Szczegółowe informacje na temat badania dostępne są na stronie www.eurostudent.eu. Tam też dostępne są opracowania tematyczne oraz raporty porównawcze.

Z raportem z poprzedniej edycji badania można zapoznać się na stronie www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka.