materiały Politechniki Śląskiej, fot. Maciej Mutwil (12)
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 26.01.2022     Aktualizacja: 28.01.2022

Spotkanie władz Politechniki Śląskiej z Ambasadorem Rwandy

26 stycznia 2022 roku Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk spotkał się z Ambasadorem Rwandy prof. Anastase Shyaka. W rozmowach uczestniczyli również Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusz Kotowicz.

Spotkanie dotyczyło rozszerzenia współpracy w zakresie edukacji. – Chciałbym podziękować Rektorowi za dzisiejsze spotkanie. Niedawno Rwanda otworzyła swoją ambasadę w Polsce i cieszę się, że dzisiaj przyjechałem do Gliwic, aby z Rektorem Politechniki Śląskiej i jednocześnie przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich porozmawiać o współpracy. W Rwandzie bardzo doceniamy edukację a w Polsce jest ona na wysokim poziomie i chcemy, aby jak najwięcej młodych Rwandyjczyków studiowało tutaj – mówił prof. Anastase Shyaka.

Na zdjęciu widzimy Rektora Politechniki Śląskiej oraz Ambasadora Rwandy

Podczas spotkania Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk przedstawił naszą Uczelnie, jej atuty i kierunki jakie oferuje.

– Bardzo się cieszę, że ta wizyta doszła do skutku. Na naszej Uczelni jest kilkunastu studentów z Rwandy, mamy także doktoranta z tego kraju, dlatego bardzo nam zależy na rozszerzeniu naszej współpracy. Politechnika Śląska jest rozpoznawalna na całym świecie. Mamy wielu studentów z zagranicy także z Afryki. Myślę, że to dlatego, iż nasza Uczelnia ma bardzo bogatą ofertę kształcenia w języku angielskim – mówił prof. Arkadiusz Mężyk.

Oprócz bogatej oferty studiów atutem Politechniki Śląskiej jest także to, że znajduje się w Aglomeracji Górnośląskiej.

– Na Uczelni rozwijamy także wiele obszarów badawczych. Ponadto w październiku w Zabrzu otwarte zostało Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, które jest unikatowym miejscem w skali kraju. Politechnika Śląska ma także swój ośrodek szkolenia pilotów i mechaników lotniczych. Na lotnisku w Gliwicach działa bowiem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej – mówił prof. Arkadiusz Mężyk.

Na zdjęciu widzimy spotkanie studentów z Rwandy z Ambasadorem w sali senatu. Uczestnicy siedzą przy stołach

Po rozmowach z władzami Uczelni Ambasador Rwandy prof. Anastase Shyaka spotkał się ze studentami PŚ pochodzącymi z Jego kraju.

Wśród nich była Carine Yogere Mugisha z Kigali, która studiuje na naszej Uczelni Logistkę. – Wybrałam Politechnikę Śląską, ponieważ uważam, że to najlepsza Uczelnia w Polsce. Bardzo mi się podoba Śląsk, ale odwiedziłam także wiele miast poza nim. Byłam już w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i w Krakowie – mówi Carine Yogere Mugisha.

Na spotkaniu z Ambasadorem obecny był także doktorant z Rwandy w Instytucie Fizyki Jean Baptiste Baranyika. – Wybrałem Politechnikę Śląską, ponieważ projekt, który mnie interesuje mogę realizować tylko na tej Uczelni – podkreśla Jean Baptiste Baranyika.

Młodzi Rwandyjczycy studiują na wielu kierunkach Politechniki Śląskiej m.in. Chemii, Zarządzaniu i Inżynierii Produkcji, Logistyce czy Inżynierii Biomedycznej.